Tak, jak zresztą zdarza się to bardzo często, historia zatoczyła koło i suszone warzywa, które znamy od dawna przeżywają obecnie swój wielki renesans. Wracamy do nich uzbrojeni jednak w wiedzę, zapewniającą optymalny wybór składników najwyższej jakości.
Historia suszonych warzyw
Początki suszenia warzyw sięgają zamierzchłych czasów, w których nie było popularnych dziś zamrażarek, opakowań hermetycznych, czy innych powszechnie znanych sposobów przedłużenia trwałości żywności. Podobnie jak grzyby, mięso, czy zioła zaczęto suszyć pokrojone warzywa, aby można był sięgnąć po nie również poza sezonem letnim.
Z czasem okazało się, że bardzo istotna jest zarówno jakość produktu pierwotnego, jak i jego rozdrobnienie – pocięte na cienkie plastry warzywa suszą się lepiej i szybciej, niż pokrojone w grube kawałki. Ważna okazała się również technika, zauważono bowiem, że zbyt intensywne suszenie w wysokiej temperaturze lub w słońcu skutkuje znaczącą utratą aromatu i smaku warzyw. Aby temu zapobiec, wypracowano optimum, czyli brak bezpośredniego nasłonecznienia i temperatury od 30 do 60 stopni Celsjusza.
Jak wybrać najlepsze?
Dziś nie musimy suszyć warzyw samodzielnie, choć niektórzy to robią. Lepiej jednak zdać się na renomowanych producentów. Dlaczego? Po pierwsze warzywa w ich suszach pochodzą zwykle z dokładnie przebadanych upraw, co daje gwarancje najwyższej jakości. Po drugie sam proces suszenia jest zoptymalizowany tak, aby zachować jak najwięcej cennych substancji, których amatorskim sposobem bardzo łatwo się pozbyć z finalnego produktu.
Wybierając warzywa suszone warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wygląd mieszanki. Wszelkie uszkodzenia, zawilgocenia, intensywne przebarwienia, czy też nieprzyjemny zapach są absolutnie nie do przyjęcia. Podobnie jak zbyt duże lub małe fragmenty. Ponadwymiarowe kawałki nie będą dobrze ususzone, zaś te najmniejsze mogą skruszyć się zupełnie, co zaowocuje zmętnieniem zupy czy bulionu.
Suszone warzywa – zastosowania
Wiemy zatem jak powstały oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszych suszonych warzyw. A do czego je stosować? Odpowiedź jest bardzo prosta: do wszystkich potraw, do których normalnie stosujemy warzywa świeże.
Doskonale uzupełniają aromat bulionów. Suszone warzywa jednego rodzaju, jak na przykład buraczki, idealnie nadają się do podbicia smaku barszczu. Często spotkać można suszone mieszanki smakowe, które do całości potrawy wprowadzają zupełnie oryginalne i nieznane bukiety smakowe. Dzięki takim zestawom klasyczne dania nabierają nowych wymiarów, które czekają abyśmy odkryli je na nowo.
Artykuł powstał we współpracy z Suszarniczą Spółką Ogrodnik S.A.