Skip to content Skip to footer

Problemy starości

Chcielibyśmy, aby starość wyglądała tak, jak na reklama w telewizji- aby starsi ludzie nie byli schorowani, aby mogli cieszyć się życiem, byli w pełni sprawni. Niestety nie każdy będzie miał radosną starość- część osób będzie miało poważniejsze problemy sercowo naczyniowe czy układu oddechowego, a część niestety zachoruje na ciężkie i nieodwracalne choroby neurodegeneracyjne.

Choroba Alzheimera

Sztandarowym przykładem takich chorób jest na pewno choroba Alzheimera. Jest to niestety choroba nieuleczalna- nie znamy przyczynowego leczenia Alzheimera. Czym objawia się ta straszna choroba?

Jest to choroba otępienna. Pierwsze symptomy często są niedostrzegane- starsza osoba zaczyna zapominać to, co się niedawno wydarzyło. Jednak z czasem problemy z pamięcią pogłębiają się, dodatkowo dołączają się agresja, drażliwość, trudności językowe. W efekcie chorzy stopniowo wyłączają się z normalnego życia i zaczynają wymagać całodobowej opieki.

Opieka nad osobą z chorobą Alzheimera

Niestety opieka nad osobą, która choruje na Alzheimera nie jest łatwa. Przede wszystkim należy wiedzieć, że leczenie Alzheimera ma jedynie na celu spowolnienie objawów- wyleczenie nie jest możliwe. Dlatego też nie raz dochodzimy do momentu, w którym nie jesteśmy w stanie opiekować się dłużej osobą starszą- musimy bowiem zająć się dziećmi, nie możemy zrezygnować wtedy z pracy. Co wtedy możemy zrobić?

Wówczas dobrze jest rozważyć domy opieki. W województwie mazowieckim znajduje się dobry dom opieki http://www.kasmin.pl/. Dlaczego? Przede wszystkim są one w pełni dostosowane do seniorów. Oznacza to, że podłoga jest specjalna, antypoślizgowa, łazienki posiadają wiele poręczy, posiłki są odpowiednie dla tej grupy wiekowej. Ponadto w domach opieki seniorzy mają całodobową opiekę. Słowem- panują tam warunki, których my nie jesteśmy w stanie zapewnić.

Wybór domu opieki

Choć słowa „dom opieki alzheimer Warszawa” budzą w nas jakiś podświadomy lęk, warto go jednak przełamać. Na co zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert poszczególnych domów? Przede wszystkim na to, co jest wliczone w cenę pobytu seniora. Następnie – czy seniorzy mają zagwarantowane odpowiednie zajęcia czy też terapie, które mogą spowolnić rozwój choroby.

Na koniec trzeba dodać, że warto zdecydowanie wybrać się do kilku wybranych domów opieki, aby porozmawiać z kierownikiem, pracownikami, zobaczyć naocznie, jakie panują warunki. Taka wizyta pozwoli nam się także oswoić z koniecznością oddania opieki nad bliską nam osobą w obce ręce.