Skip to content Skip to footer

Porady odnośnie wiercenia otworów w betonie

Podczas wiercenia otworów w betonie, warto stosować się do kilku wskazówek. Dzięki temu można uniknąć wywiercenia zbyt dużych lub krzywych otworów.

Wybór narzędzia

Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiednich śrub oraz kołków, które będą do nich dobrze pasować. W montażu ściennym najlepiej sprawdzają się najzwyklejsze kołki rozprężne. Do wiercenia otworów w betonie najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wiertarka udarowa. Wiercenie otworów w betonie bardzo twardym najlepiej wykonać za pomocą młota udarowo-obrotowego. Następnie przy użycia detektora powinno się sprawdzić, czy rura kanalizacyjna lub przewody nie znajdują się w miejscu wiercenia. Najlepiej założyć do wiercenia w betonie ochronne okulary, Bardziej precyzyjne wiercenie otworów w betonie uzyskać można zaznaczając ich pozycję np. ołówkiem.

Wiercenie otworów w betonie

Należy wybrać wiertło do wiercenia otworu w betonie o takiej samej średnicy, jaką posiada kołek. Następnie wiertło trzeba zamocować w uchwycie wiertarskim. Powinno ono zostać przyłożone do ściany prostopadle. Wywiercany otwór powinien posiadać taką głębokość, żeby w całości mogła się w nim zmieścić śruba lub kołek. Można też użyć ogranicznika głębokości. Wiertło wyjmować można tylko przy niedużej prędkości obrotowej oraz zmienionym kierunku, w którym się obraca. Większą przyczepność kołka da się uzyskać, usuwając z otworu pył. Najlepszymi narzędziami do wkręcania są wkrętarki oraz wiertarko-wkrętarki akumulatorowe. Okazjonalnie stosować można również zwykłą wiertarkę.