Skip to content Skip to footer

Oświetlenie do domu – jakie?

Dobrze zaplanowane oświetlenie zapewni wygodę, komfort, dzięki niemu będziemy mieć większe możliwości aranżacyjne. Każde pomieszczenie wymaga innego oświetlenia, nie należy ograniczać się wyłącznie do lampy sufitowej. Jak zatem zaplanować światło w poszczególnych wnętrzach?

Światło sztuczne podobne do naturalnego

Jedną z ważniejszych zasad podczas planowania oświetlenia jest to, żeby światło sztuczne upodobnić do oświetlenia naturalnego. Chodzi o to, aby oświetlenie miało odpowiednią barwę oraz moc. Trzeba zadbać o to, żeby w domu były różne rodzaje światła, przykładowo w łazience, w przedpokoju czy w kuchni na pewno powinny znaleźć się lampy punktowe. W salonie nie może zabraknąć oświetlenia dodatkowego w formie lampy podłogowej czy dekoracyjnych kinkietów.

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne to tanie lampy sufitowe, które powinny zostać umieszczone w centralnym punkcie pomieszczenia. Jeżeli pokój jest duży, warto zdecydować się na dwa żyrandole, ważne jest to, żeby były symetryczne względem siebie. Tanie żyrandole można obecnie bez większych problemów kupić w sklepach internetowych albo stacjonarnych, wybór wzorów jest duży, także bez problemu można dopasować oświetlenie do wystroju danego wnętrza. Najlepiej, żeby stylem pasowały do aranżacji, choć mogą również stanowić główny element dekoracyjny w zależności od upodobań. Tanie lampy sufitowe nie są złym rozwiązaniem, wystarczy dopasować do nich żarówki o odpowiednim natężeniu oraz barwie.

Oświetlenie miejscowe

Takie oświetlenie ma za zadanie doświetlać poszczególne strefy, w których wykonujemy określone czynności na przykład przyrządzamy posiłki, gotujemy, bierzemy kąpiel czy czytamy książki. Dobrze sprawdzą się lampy podłogowe albo halogeny.

Oświetlenie dekoracyjne

Oprócz lamp sufitowych czy miejscowych, bardzo ważną rolę odgrywa również oświetlenie dekoracyjne, które podkreśla walory estetyczne wnętrz i dodaje im klimatu. Warto zaopatrzyć się w kinkiety, taśmy led, reflektorowe oprawy led, one nie są drogie, tanie lampy bez problemu znajdziemy w na aukcjach internetowych oraz w sklepach online.

Oświetlenie do domu to bardzo ważna kwestia, dlatego warto dołożyć starań i zaplanować rozmieszczenie oświetlenia w odpowiedni sposób. Tanie żyrandole, oświetlenie dekoracyjne, lampy podłogowe powinny nie tylko ładnie wyglądać, równie istotną kwestią jest natężenie oraz barwa światła, trzeba mieć to na uwadze wybierając żarówki.