Gitara od zawsze była instrumentem, który inspirował wiele osób. Jest to bowiem instrument używany praktycznie do każdego rodzaju muzyki – od klasycznej, przez zwykły rock, aż po muzykę alternatywną czy pop. W każdym z rodzajów muzyki używa się jednakże nieco innych metod, by wpasować się w dany nurt.
Przester – niezwykły, fascynujący efekt
Dawniej bazowano na w pełni naturalnych możliwościach gitary. Dzisiaj jednakże, od czasów wielkich zespołów rockowych ubiegłego stulecia, poszukuje się coraz bardziej niezwykłych efektów, jakie można wydobyć z gitary za pomocą urządzeń. Jednym z takich tricków jest efekt przesteru. Normalnie jest to zjawisko niepożądane – wejście na dźwięk o napięciu, którego nie da się wydobyć z danego urządzenia, co prowadzi do jego zniekształcenia.
Efekty przesterowe w służbie muzyki
Czasem jednakże właśnie opisany wyżej przester efekt używany jest do uzyskania niezwykłego gitarowego brzmienia. Są to dokładniej efekty: fuzz, overdrive i distorion o różnym brzmieniu i twardości stosowane w różnych rodzajach muzyki dla podkreślenia ich unikalnego charakteru. Czym one zatem się różnią i kiedy są stosowane?
Overdrive – miękkie i ciepłe brzmienie
Overdrive stosowany jest wtedy, kiedy chcemy z gitary wydobyć miękkie i ciepłe dźwięki, kojarzące się z nasyconym przesterowaniem. Jest to zatem oczywiste, że efekt ten znakomicie pasuje do bluesa, rocka, rock’n’rolla. Często także wykorzystuje się go w muzyce typu pop.
Distortion – uniwersalny efekt przesteru
Distortion natomiast nazywany jest najbardziej uniwersalnym. Dlaczego? Pewnie nieraz go słyszeliśmy w naszych ulubionych utworach nie wiedząc, że ta lekka gitarowa chrypka to właśnie to. Distorion bowiem pozwala uzyskać twardsze i chropawe brzmienie. Dzięki niemu muzyka jest nieco ostrzejsza i bardziej wyrazista. Dlatego też efekt ten znakomicie sprawdza się w przypadku rocka, metalu oraz w muzyce alternatywnej.
Fuzz – czołowy efekt przesteru z Satisfaction Rolling Stone
Fuzz zaś to niezwykle ciekawy efekt. W brzmieniu jest charczący i bzyczący, od czego zresztą wywodzi się jego nazwa. Pasuje znakomicie do bluesa, rocka i muzyki alternatywnej. Popularność swoją zawdzięcza właśnie niezwykłym utworom z ubiegłego wieku.
Jak wybrać najlepsze urządzenie?
Jak zatem widać – powyżej opisane efekty przesterowe znakomicie poprawią i uczynią ciekawszą graną przez nas muzykę. Pozostaje już zatem tylko pytanie – jakie urządzenie będzie najlepsze? Otóż tu warto udać się do sklepu i dokładnie przetestować na naszej gitarze interesujące nas kostki. Bowiem kostki różnych firm na innych gitarach mogą dać różne brzmienie.