Skip to content Skip to footer

Niezbędnik myśliwego – profesjonalna optyka myśliwska

Jeśli trafiliśmy do niezwykłego grona o niecodziennych zainteresowaniach, bo tak można mówić o łowczych, nasza wiedza musi być dość obszerna. Zajęcie to wymaga od nas porządnego przygotowania, warto zatem uzbroić się w wiedzę o niezbędnych akcesoriach myśliwego: broń, strój czy optyka myśliwska to absolutne podstawy.

Optyka myśliwska – dlaczego dobór właściwej jest taki ważny?

Po krótkim rekonesansie, nawet początkujący łowczy może dojść do wniosków, że profesjonalny sprzęt i akcesoria mają znaczenie. Dzięki właściwemu zaopatrzeniu polowanie będzie skuteczne, ale i zarazem bezpieczne. Myśliwy bowiem mierzyć się musi z różnymi, często niebezpiecznymi sytuacjami. Polowania odbywają się czasem po zmroku lub podczas mglistej, niesprzyjającej pogody. We właściwym rozpoznaniu celu z pewnością przydać się może specjalistyczny sprzęt jak np. lornetka. I nie musi być to produkt prosto ze sklepowej półki. Używana optyka, jeśli trafimy na dobrą ofertę sprzedaży, też jest w porządku. Najważniejsze by znać kluczowe paramenty i według tej wiedzy, wybrać najlepsze dla siebie akcesoria.

Używana optyka czy nowa? Najważniejsze są paramenty

Sprzęt dla myśliwego nie należy do najtańszych. Wydatek to spory, tym bardziej jeśli interesują nas różne rodzaje polowań – wówczas w zależności od potrzeb, powinniśmy dysponować różnorodnym sprzętem. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na taki wydatek można skorzystać ze sklepów oferujących towary używane. Ważne jednak, by był to sprzęt profesjonalny a zwłaszcza, by była to jak najlepsza optyka mysliwska.

Lornetka myśliwska bowiem to podstawa, dzięki której łatwiej będzie nakierować się na cel nawet w pochmurny dzień. Wybierając model dla siebie, warto wziąć pod uwagę takie parametry jak: pole widzenia, transmisja światła i średnica źrenicy wyjściowej czy powiększenie.

Jakie powiększenie jest najlepsze?

To z pewnością zależy od rodzaju polowań, w których uczestniczymy. Jeśli są to polowania zbiorowe – luneta celownicza, o nieco mniejszym powiększeniu będzie tu jak najbardziej właściwym wyborem. Jaka skala dla polowań typu zasiadka? Oczywiście potrzebny tu sprzęt dobrze powiększający. Jak widać optyka mysliwska to temat szeroki i warty zbadania zanim zdecydujemy się na zakup.