Skip to content Skip to footer

Nadmierne owłosienie u kobiet – choroba, z którą trzeba stoczyć twardy bój, aby odnieść zwycięstwo

Walka z nadmiernym owłosieniem u kobiet przypomina bój z wiatrakami. Gdy już wydaje się, że pokonało się wroga- on uderza z podwójną siłą. Da się, co prawda wygrać z nadmiernym owłosieniem. Niemniej trzeba to zrobić w sposób przemyślany i wielotorowy.

Nadmierne owłosienie a metody jego zwalczania

By włoski tak szybko nie odrastały i nie były tak mocne, należy je unicestwić laserem. Trzeba dotrzeć do ich korzenia, żeby osłabić ich strukturę. Nie jest to proste i wymaga wielu powtórzeń. Zabiegi owym laserem nie należą do przyjemności i nie zawsze dają stuprocentowy efekt. Wszystko bowiem zależy od nasilenia objawów. Jednym paniom wystarczą dwie lub trzy sesje, by zobaczyć widoczny efekt. Innym nawet pięć da niewielką satysfakcję.

Wypalanie nadmiernego owłosienia należy do dość ryzykownych zabiegów. Jednak panie dotknięte hirsutyzmem są bardzo zdeterminowane i gotowe do wszelakich poświęceń. Czego się nie robi dla urody? Gdy uda się ją nieco poprawić, łatwiej zaakceptować samą siebie. To czasem sfera psychiczna cierpi bardziej niż ciało. Zabiegi laserem pozwalają uleczyć także i ją.

Czy zabiegi laserowe, podczas których usuwane jest nadmierne owłosienie – mogą pozostawiać trwałe ślady?

No, niestety tak. Gdy dobierze się zbyt dużą dawkę promieniowania, na twarzy pozostaną blizny. To najpoważniejsza z konsekwencji laserowego przedsięwzięcia. Blizny na twarzy trudno ukryć, poza tym najwolniej się goją. Nieco lepiej jest, gdy są one zlokalizowane na rękach czy nogach.

Da się je zakamuflować, ale nie zmienia to faktu, że trudno z nimi żyć. Dlatego tak kluczową rolę odgrywa wybór profesjonalnej kliniki, która podejmie się leczenia. Od jej wyboru zależy, czy komfort życia chorej osoby jeszcze się nie pogorszy.

A na czym polega ta dwutorowość leczenia hirsutyzmu?

A na tym, że oprócz leczenia samych skutków choroby, czyli nadmiernego owłosienia, próbuje się dotrzeć do jej głównej przyczyny. Pomaga w tym profesjonalna terapia hormonalna, której zadaniem jest utrzymanie w ryzach poziomu najważniejszych hormonów. Dzięki temu owłosienie nadmierne w kluczowych rejonach zanika.

Jednak terapia hormonalna ma to do siebie, że powoduje nagły skok wagi. Nie wszystkie panie z nadmiernym owłosieniem są w stanie to znieść. Ponadto niektórym zaczyna ewidentnie brakować cierpliwości, gdyż na rezultaty terapii hormonalnej trzeba czekać nawet kilka lat. A i efekty nie zawsze są zgodne z oczekiwaniami.