Skip to content Skip to footer

Klinika leczenia niepłodności

Niepłodność staje się coraz większym problemem. Ocenia się, że dotyczy on ok. 20% par, które chcą mięć dzieci i mimo nie stosowania środków choroby tarczycy. antykoncepcyjnych przez okres jednego roku, nie mogą cieszyć się upragnioną ciążą. Nie oznacza to jednak, że nie mają szans na potomstwo.

Przyczyny niepłodności

Na niepłodność wpływa wiele różnorodnych czynników, takich jak opóźnianie macierzyństwa, niewłaściwy tryb życia, zanieczyszczenie środowiska. Jednak najczęściej przyczyną niepłodności są czynniki biologiczne zarówno ze strony kobiety, jak i mężczyzny.

U kobiet niepłodność najczęściej spowodowana jest niedrożnością jajowodów, zaburzeniami jajeczkowania, endometrioza, choroby tarczycy. Nie bagatelną rolę odgrywa także wiek kobiety, im jest wyższy, tym szanse a zajście w ciążę są mniejsze.

Niepłodność u mężczyzn przede wszystkim spowodowana jest niską jakością nasienia. Ilość plemników w 1 ml nasienia systematycznie maleje. Jeszcze kilka 50 lat temu normą było 40-60 mln plemników w 1 ml nasienia, obecnie norma wynosi 14 mln. Do innych przyczyn można zaliczy zaburzenia w erekcji i ejakulacji, zaburzenia hormonalne oraz obustronne wnętrostwo.

Leczenie niepłodności

Współczesna medycyna oferuje kilka metod leczenia niepłodności. Wybór odpowiedniej metody uzależniony jest od wyników badań diagnostycznych. Każda klinika leczenia niepłodności rozpoczyna cały proces od przeprowadzenia wywiadu z partnerami oraz badania fizykalnego. Na tej podstawie lekarz może zleci dodatkowe badania diagnostyczne.

W zależności od uzyskanych wyników Klinika in vitro może zaproponować inseminację lub zapłodnienie in vitro. Pierwsza metoda polega na wprowadzeniu wyselekcjonowanych plemników do macicy. W tym celu klinika leczenia niepłodności wybiera plemniki o największej żywotności.

Metoda in vitro przynosi największą skuteczność, polega na zapłodnieniu komórki jajowej plemnikiem partnera poza macicą. Klinika in vitro w specjalnych warunkach hoduje zapłodnioną komórkę jajową, następnie przenosi ją do macicy, by tam dalej się rozwijała.