Skip to content Skip to footer

Klasyczne i oryginalne – zadaszenia dla rowerów nieodłącznym elementem małej architektury miejskiej

Obecnie coraz większa liczba osób przesiada się z samochodów na rowery. Dojeżdżamy nimi do szkół, na uczelnie, do pracy lub na zakupy. Równolegle do liczby rowerów w przestrzeni miejskiej powinna wzrastać ilość miejsc, w których jednoślady można bezpiecznie parkować. Pozostawiony rower musi być zabezpieczony przed kradzieżą, a także działaniem czynników atmosferycznych.

Oryginalne wiaty rowerowe: nowoczesne i szkolne

Dzisiejsze przystanki rowerowe muszą estetyką odpowiednio komponować się z otaczającą je przestrzenią. W centrum miasta, gdzie królują szklane biurowce, popularne kluby oraz centra handlowe warto zainstalować nowoczesne modele o futurystycznych kształtach. Sprawdzą się tutaj konstrukcje kuliste, wiaty, które przypominają tuby, a także wszelkiego rodzaju nieregularne formy, łączące stal i drewno.

W miejscach, gdzie często przebywają dzieci przydatne są elementy architektoniczne przyciągające wzrok barwną kolorystyką. Producenci oferują zadaszenia rowerowe, które są kolorowe, a ich ścianki bardzo często są zdobione ciekawymi wzorami, np. dużymi kleksami lub kwiatami. Takie modele sprawdzą się w pobliżu szkół, boisk, przedszkoli, placów zabaw oraz domów kultury. Warto również zwrócić uwagę, że większość szkolnych wiat rowerowych cechuje większymi rozmiarami, a to ze względu na dużą liczbę użytkowników. Z tego względu są często produkowane na zamówienie wg indywidualnych potrzeb klienta.

Zadaszenia rowerowe stylizowane na elementy dawnej architektury

W miastach pojawia się coraz więcej stref, w których nie można poruszać się samochodami. Do takich miejsc należą m.in. miejskie starówki, gdzie pośród wiekowych budowli dość często pojawiają się przystanki rowerowe. Ważne, aby ich stylistyka nawiązywała do estetyki starego miasta, a przy tym pozostawały wygodne i praktyczne.

W sprzedaży bez problemu można znaleźć modele, które designem kojarzą się ze starą architekturą. Warto tutaj wymienić klasyczne wiaty rowerowe o kolebkowych zadaszeniach lub dwuspadowych daszkach. Boczne ścianki wykonane z drewnianych listew będą przywodziły na myśl budki handlowe z końca ubiegłego wieku. Konstrukcja ze stali lub aluminium, poliwęglanu albo szkła hartowanego, połączona z drewnem będzie się również dobrze prezentowała na terenach zielonych. Sprawdzi się na obszarze plantów oraz w pobliżu miejskiego parku.