Skip to content Skip to footer

Kiszenie i marynowanie – co jest lepsze?

Kiszenie i marynowanie to najbardziej popularne w Polsce metody konserwowania żywności, przede wszystkim owoców i warzyw. W ciągu ostatnich lat zdecydowanie bardziej popularne stało się marynowanie w octowej zalewie, ale kiszenie ma również wielu zwolenników, a ostatnio przechodzi renesans. Jakie są wady i zalety tych dwóch metod?

Wady i zalety przetworów w octowej zalewie

Marynowanie warzyw, ale również owoców w occie to najbardziej chyba popularna metoda wykonywania przetworów owocowo warzywnych w Polsce. Jest to również metoda popularna na całym świecie i istnieje ogromna ilość przepisów, które pozwalają zakonserwować w ten sposób chyba każdy owoc i warzywo. Tradycyjnym, choć nieco zapomnianym, ale zdecydowanie wracającym do łask produktem są śliwki w occie, które można znaleźć między innymi pod adresem https://sklep.vitapol.net/sliwki-w-occie-winnym.html.

Do przetworów marynowanych w occie używa się jego różnych rodzajów. W Polsce jest to w dalszym ciągu przede wszystkim ocet spirytusowy, ale coraz częściej sięga się po bardziej szlachetne rodzaje, jak ocet jabłkowy, winny, czy balsamiczny. Przykładem takiego produktu są śliwki marynowane w occie winnym, dzięki któremu uzyskują wyrafinowany smak i mogą stać się dodatkiem do wielu potraw. Doskonałe śliwki tego rodzaju oferuje sklep https://sklep.vitapol.net/sliwki-w-occie-winnym.html.

Wielką zaletą przetworów marynowanych w occie jest ich możliwa różnorodność. Jest to też metoda bardzo trwała, a przetwory zachowują przydatność do spożycia i wartości odżywcze na długo. Marynowanie w occie to również element lokalnej tradycji, pozwalający na wydobywanie ze zwykłych produktów wyrafinowanego smaku, jak w przypadku śliwek dostępnych na stronie sklep.vitapol.net/sliwki-w-occie-winnym.html. Wadą takich przetworów jest fakt, że nie są korzystne dla żołądka, w związku z czym należy je spożywać z umiarem.

Wady i zalety przetworów kiszonych

Zupełnie inną metodą konserwacji warzyw, a coraz częściej również i owoców jest ich kiszenie, czyli proces bazujący na fermentacji mlekowej, z udziałem odpowiednich szczepów bakterii. Dzięki temu warzywa uzyskują charakterystyczny, lubiany przez wielu smak i zachowują wiele wartości odżywczych, w tym również wysoką zawartość witamin.

Wielką zaletą tego rodzaju metody konserwacji warzyw i owoców są przede wszystkim wartości odżywcze. Kiszenie nie tylko pozwala na zachowanie znacznie większej ilości witamin niż inne metody konserwacji, ale również dzięki procesom fermentacyjnym zachodzącym w trakcie sprawia, że przetwory stają się jeszcze bardziej w witaminy bogate. Wadą dla wielu osób jest intensywny smak przetworów, który doceni większość, ale na pewno nie wszyscy.