Skip to content Skip to footer

Jakie czynniki uwzględnić, kupując marynarkę?

Trudno zaprzeczyć obserwacji, iż marynarka jest elementem ubioru, który pozwala w łatwy sposób sprawić, by codzienny strój nabrał nuty klasy i elegancji. To, o czym należy jednak bezwzględnie pamiętać, to dobre dopasowanie marynarki do sylwetki. Źle dobrana marynarka potrafi zepsuć najbardziej przemyślany efekt.

Odpowiedni dobór marynarki do wzrostu

Marynarka powinna być przede wszystkim dobrana odpowiednio do wzrostu osoby, która ją nosi. Nie powinna być ona zbyt długa – marynarka to przecież płaszcz. Jednak nadmiernie krótka marynarka również nie przynosi pożądanego efektu – w takiej sytuacji osoba ubrana w marynarkę wygląda nieco nieproporcjonalnie.

Prawie każdy współczesny producent odzieży męskiej ma w swojej ofercie marynarki przeznaczone dla osób o zróżnicowanym wzroście i typie sylwetki. Podstawowymi wymiarami, jakie brane są pod uwagę w przypadku marynarek, oprócz ogólnego rozmiaru, są obwód w klatce piersiowej i wspomniany już wcześniej wzrost.

Kilka uwag dotyczących rozmiaru

Każdemu producentowi odzieży męskiej zależy na dostarczeniu swoim klientom jak największego wyboru towarów, toteż najczęściej znajdziemy wśród jego oferty szeroką gamę dostępnych marynarek. Warto jednak pamiętać, że rozmiar, zwłaszcza w przypadku rzeczy takiej jak marynarka to nie tylko wzrost i obwód w klatce piersiowej, ale też wiele innych czynników.

Ludzie różnią się pod względem szerokości i długości ramion, obwodem w biodrach i w kołnierzyku. Są również różne typy budowy. Jeśli więc przeglądamy katalog, gdzie swoje wyroby prezentuje renomowany producent odzieży męskiej, warto więc zwrócić uwagę na stopień uwzględnienia przez niego powyższych czynników.

Marynarka ze sklepu, czy szyta na miarę?

Jedną z możliwości dotyczących kupna marynarki, jaką coraz chętniej wybierają współcześni mężczyźni wybierają jest zamówienie tej części odzieży uszytej na miarę. Doświadczony krawiec potrafi wziąć pod uwagę pełne wymiary klientów i przygotować marynarkę idealnie dopasowaną do sylwetki.

Na rynku funkcjonuje również całkiem sporo firm, które mają w swoich ofertach produkty w wielu wariantach rozmiarów. Dotyczy to jednak przede wszystkim firm wysokiej klasy, a przez to dość drogich, więc klienci o mniej zasobnych portfelach powinni raczej zastanowić się nad marynarką na zamówienie.