Skip to content Skip to footer

Czym charakteryzują się środki do szamb?

Tabletki do szamba są bardzo popularne. Nic dziwnego, stosując je można nie tylko zneutralizować przykre zapachy, ale także zniwelować fizyczną ilość ścieków. W niektórych przypadkach pozwalają również na całkowite zrezygnowanie z wywozu ścieków. W poniższym artykule opisujemy, jakie korzyści zyskuje się, jeśli stosuje się tabletki do szamba. Zapraszamy serdecznie do lektury!

Środki do szamba – co daje ich stosowanie? Odpowiadamy!

Środki do szamb specjaliści dzielą na kilka osobnych kategorii. Warto jednak wiedzieć, że zwykle wszystkie stosuje się w podobny sposób, ale mają inne efekty. Wyróżniamy zatem następujące rodzaje środków do szamb:

bakterie do oczyszczalni – jest to ogólna, szeroka nazwa, która obejmuje szereg produktów zawierających różne rodzaje kultur bakterii. Są to bakterie odpowiedzialne za rozkładanie zanieczyszczeń organicznych. Tego typu środki do szamb powodują kolonizację szamba bądź przydomowej oczyszczalni przez bakterie, które będą w wybranym przez siebie tempie „zjadały” wszelkie dostające się tam resztki. Bakterie do oczyszczalni są podstawowym środkiem stosowanym powszechnie;
-preparat służący do udrożniania rur – najczęściej jest to enzymatyczny środek, który zawiera określoną ilość bakterii odpowiadających za rozkładanie tłuszczy. Dzięki takim preparatom można relatywnie szybko oczyszczać rury ze złogów zanieczyszczeń, które zlokalizowane są na wewnętrznych ścianach. Warto jednak wiedzieć, że tego typu preparaty niezbyt dobrze sprawdzają się w kolonizowaniu zbiornika. Wynika to z tego, że bakterie tam stosowane mają większe zapotrzebowanie na energię, przez co w szambie giną. Uwarunkowane jest to tym, że nie posiadają dostępu do tak samo skoncentrowanego substratu;
-preparat na tłuszcz – najczęściej ilość tłuszczy, które dostają się do szamb, nie jest duża, dlatego do walki z nimi potrzebna jest mała ilość bakterii kolonizujących zbiornik. Preparaty na tłuszcz zawierają jednak ich dużo więcej. Dlatego też są to organizmy niezwykle skuteczne w niszczeniu tłuszczu. Jeśli zastosujemy takie preparat, powinno być to związane na przykład z faktem dostania się większej niż zwykle ilości tłuszczu do szamba lub gdy zaobserwujemy, że standardowa flora bakteryjna nie do końca radzi sobie z wyzwaniem polegającym na likwidowaniu powstałego tłuszczu.