Skip to content Skip to footer

Jakie badania genetyczne powinny wykonać pary starające się o dziecko?

Posiadanie potomstwa to marzenie wielu rodzin. Najważniejsze, aby dziecko urodziło się zdrowe i prawidłowo się rozwijało. Przy planowaniu powiększenia rodziny warto wykonać testy genetyczne – dzięki temu można sprawdzić ryzyko wystąpienia u dziecka zaburzeń genetycznych, które mogą prowadzić do rozwoju groźnych chorób, a nawet do poronienia. Badania genetyczne są bardzo ważne również przy diagnostyce niepłodności.

Co dają badania genetyczne przed ciążą?

Badania genetyczne Kraków wykonane przed ciążą, mogą dawać gwarancję, że dziecko urodzi się wolne od mutacji genetycznych, a także pozwala na dobre zaplanowanie ciąży. Badania wykonuje się na podstawie określenia kariotypu rodziców – jeśli ojciec lub matka są nosicielami wadliwych genów, mogą one zostać przekazane dziecku. Badania DNA pozwalają na określenie prawdopodobieństwa występowania takie sytuacji. Wiele mutacji nie powoduje groźnych chorób, więc nawet jeśli osoby planujące ciążę posiadają wadliwe geny, nie wyklucza to ich rodzicielstwa. Badania genetyczne są dedykowane dla rodziców naturalnie starających się o dziecko, jak i korzystających z metody in vitro. Dzięki PGD Katowice jest bowiem możliwe dokładne zbadanie zarodka, nawet jeśli jest on zapłodniony poza organizmem matki. PGD Katowice pozwala wykluczyć większość wad w obrębie chromosomów.

Jakie badania genetyczne wykonać przed ciążą?

Odnośnie konkretnych badań warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub genetykiem. Badania genetyczne Kraków to szeroka oferta, wśród której warto wymienić kilka polecanych badań przed planowaniem ciąży. Jest to badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR, który wpływa na przyswajanie kwasu foliowego matki i tym samym mutacja może prowadzić do wad cewy nerwowej u płodu. Poleca się również badanie w kierunku wrodzonej trombofilii, która w czasie ciąży może przyczyniać się do poronienia. Badanie DNA w kierunku celiakii może pomóc w określeniu przyczyny niepłodności u par, podobnie jak badanie kariotypu. Kobiety planujące ciąże powinny również wykonać badanie na hemochromatozę, która może przyczyniać się do przedwczesnej menopauzy. Badania genetyczne cena to kwestia zróżnicowana – cennik zależy od wielu czynników. Ma na nie wpływ między innymi rodzaj badania i pobranych próbek, a także analizowana liczba markerów. Badania genetyczne cena to kwestia, o którą warto pytać w określonym laboratorium, zanim zdecydujemy się na przeprowadzenie analizy.