Skip to content Skip to footer

Efektywne polowanie, czyli optyka myśliwska

Łowiectwo do specyficzne hobby, które przede wszystkim wymaga zainwestowania w profesjonalny sprzęt, broń, a nawet odpowiednie ubrania. Szczególnie ważną rolę odgrywa również optyka myśliwska. To dzięki niej polowanie może być dużo bardziej efektywne.

Profesjonalna optyka mysliwska – w co zainwestować?

Dla doświadczonego myśliwego, który od lat bierze udział w polowaniach, zakup odpowiedniego sprzętu nie jest dużym problemem. Dla nowicjusza może to być niemałe wyzwanie, dlatego warto skonsultować zakup z osobą kompetentną, aby w rezultacie dokonać właściwego wyboru. Z jakiego sprzętu optycznego korzystają myśliwi? Są to w pierwszej kolejności różnego rodzaju lornetki i lunety, które przede wszystkim pozwalają na profesjonalną obserwację otoczenia. Inną ważna grupę stanowią urządzenia, które ułatwiają mierzenie do celu jak celowniki kolimatorowe, przyrządy celownicze przeziernikowe, szczerbinki, muszki, siatki celownicze czy dalmierze. Tutaj również znajdą się noktowizory, które ułatwiają widzenie w nocy oraz oświetlenie laserowe.

Wybierz sprzęt odpowiedni do warunków, w jakich będziesz polował

Optyka myśliwska zdecydowanie może się w tej kwestii różnić przede wszystkim parametrami. Lornetka, której używa się w świetle dziennym, może mieć nieco mniejsze powiększenie oraz mniejszą średnicę obiektywu. Zazwyczaj nie są one wystarczające dla polowań nocnych. Lunety używane po zmierzchu lub w nocy to przede wszystkim takie, które charakteryzują się powiększeniem od 7-10x oraz o średnicy obiektywu od 40 do 56 mm. To samo dotyczy innej optyki myśliwskiej. Warto więc zakup tego rodzaju sprzętu skonsultować z doświadczonym myśliwym lub poprosić o radę sprzedawcę.

Czy warto inwestować w używaną optykę myśliwską?

W sklepach i na aukcjach internetowych dostępny jest szeroki wybór używanego sprzętu optycznego dla myśliwych. Nowa optyka mysliwska nie należy do najtańszych, więc lunety, lornetki czy noktowizory z drugiej ręki cieszą się również dużym powodzeniem. Dla doświadczonego myśliwego, który swoje hobby traktuje bardzo poważnie i nie zamierza z niego rezygnować, zakup nowego sprzętu traktuje zazwyczaj jako ważną inwestycję, która z pewnością przyczyni się do większej efektywności podczas nocnych i dziennych polowań.