Skip to content Skip to footer

Drewnopodobne płyty meblowe – najlepsza alternatywa dla drewna

W Polsce fronty z materiałów drewnopodobnych cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Mowa tutaj przede wszystkim o wiórowych płytach meblowych i płytach MDF, które są nie tylko tanie, ale przede wszystkim dostępne w szerokiej palecie wzorów i kolorów wykończeń.

Wykończenie płyt ma znaczenie

Jak powszechnie wiadomo same wiórowe płyty meblowe w Poznaniu niestety nie zalicza się do najtwardszych materiałów, które mogą pochwalić się wysokim poziomem odporności na wilgoć. Dopiero poprzez zastosowanie różnego typu wykończeń, można uzyskać satysfakcjonujące parametry płyt meblowych w Poznaniu.

Większość producentów w pierwszej kolejności stawia na lakierowanie swoich płyt meblowych, dzięki czemu znacząco zwiększa się ich wytrzymałość. Sporym zainteresowaniem cieszą się także pokrycia fornirem i różnorodnymi tworzywami sztucznymi.

Fronty fornirowane i laminowane

Fronty fornirowane zdobyły olbrzymią popularność przede wszystkim dlatego, że wyglądają one bardzo naturalnie i do złudzenia przypominają rzeczywistą fakturę drewna. Mowa tutaj nie tylko o charakterystycznych przebarwieniach, ale również o sękach, które prezentują się naprawdę bardzo okazale. Fornir to tak naprawdę nic innego, jak bardzo cienkie płaty naturalnego drewna. Wykończone nimi płyty meblowe w Poznaniu bez żadnego większego problemu mogą zastąpić fronty z litego drewna.

Jeżeli chodzi o fronty laminowane, to mowa tutaj oczywiście o frontach wykończonych okleiną. Dzięki specjalnej folii PVC można uzyskać naprawdę ciekawe możliwości aranżacyjne. Pamiętać należy również i o tym, że laminatu w żadnym przypadku nie można kształtować pod wpływem temperatury, dlatego też wszystkie fronty charakteryzują się równą powierzchnią.

Płyty MDF

Płyty meblowe MDF to nic innego jak płyty z włókien drzewnych, które sprasowane są ze specjalnymi dodatkami łączącymi i utwardzającymi. Płyty MDF charakteryzują się doskonałą obrabialnością mechaniczną, dlatego też wykorzystywane są na szeroką skalę do produkcji frontów meblowych. Płyty meblowe w Poznaniu można wykorzystać także do produkcji fantastycznych listw ozdobnych i paneli ściennych.

Nowością na rynku są płyty HDF z włókien drzewnych o podwyższonej gęstości. Płyty tego typu ze względu na dużą twardość wykorzystuje się głównie do produkcji paneli podłogowych. Większość płyt meblowych HDF produkuje się z buku i dębu. Najgorsze parametry mają do zaoferowania płyty z olchy.