Skip to content Skip to footer

Ważne badanie w pierwszych tygodniach ciąży

Początki ciąży opiewają o szereg niezwykle ważnych i istotnych badań. Do takich zalicza się niewątpliwie test nifty, który mamy muszą wykonać między 13 a 24 tygodniem ciąży. Na czym polega to badanie? Czym się charakteryzuje? Ile kosztuje? Poniżej kilka, niezwykle cennych informacji.

1. Testy nifty – to trzeba wiedzieć o nich na początek

Nifty test to badanie, które przeprowadza się tylko zgodnie z życzeniem pacjentki. Polega ono na pobraniu niewielkiej ilości krwi i przesłaniu jej do specjalistycznego laboratorium. Na wynik czeka się od kilku do kilkunastu tygodni. Wynik to informacja dla przyszłych mam o prawdopodobieństwie wystąpienia u ich dzieci chorób genetycznych. Do takich zalicza się bowiem Zespół Downa, Zespół Edwardsa i Pata oraz wiele innych chorób, które powstają na skutek niewłaściwego połączenia się chromosomów, wad wrodzonych lub w wyniku innych czynników. Test ma wiarygodność 99,5%. Oznacza to, że w zaledwie między 13 a 20 tygodniem życia płodu, mama uzyskuje informację, czy dziecko nie urodzi się chore.

2. Kto powinien wykonać takie badanie?

Obowiązkowo takie badanie powinny wykonać kobiety w ciąży po 35 roku życia oraz te, które genetycznie obciążone są pewnymi chorobami (lub gdy w rodzinie męża były wspomniane wyżej choroby). Ponadto, ten test powinny wykonać również panie borykające się z chorobami przewlekłymi lub które zarażone są wirusami typu HIV. Niekiedy sam lekarz prowadzący podczas rutynowych kontroli zwróci uwagę na pewne odstępstwa od normy w zachowaniu lub wyglądzie płodu. Wówczas ginekolog także kieruje na tego typu badanie, w celu zapewnienia pacjentki, iż dziecko rozwija się prawidłowo.

3. Kiedy i gdzie wykonać test nifty?

Test nifty wykonuje się zazwyczaj we wspomnianym wyżej 13 a 20 tygodniem życia płodu. Jest to dostateczny czas by wykryć wszelkie nieprawidłowości. Wielu ginekologów poleca swoim pacjentom ich wykonanie dla samego poczucia bezpieczeństwa. Również mamy czują się lepiej, gdy przechodzą taką dodatkową konsultację z innym lekarzem. Tu warto dodać, że oprócz samego badania krwi w wielu gabinetach przy testach nifty dokonuje się bardzo precyzyjnego badania USG (w 3D lub 4D).

4. Koszty

Nifty test to dość spory wydatek. W takich miastach jak Poznań, Warszawa, Wrocław czy Gdańsk ceny tego badania wahają się od 2000 do nawet 3000 zł. Wiele gabinetów oferuje jednak klientkom dogodny sposób opłacenia tego badania np. w systemie ratalnym (2 lub 3 raty).