Skip to content Skip to footer

Dłonie – jak o nie dbać?

Zadbane, piękne dłonie to marzenie wielu kobiet. Niestety, skóra na rękach często ulega przesuszeniom, a paznokcie łamią się i rozdwajają. Ważna jest zatem pielęgnacja dłoni i stosowanie odpowiednich kosmetyków.

Chroń ręce

Dbanie o dłonie i paznokcie wymaga ochrony przed wpływem szkodliwych czynników, takich jak mróz, twarda woda czy detergenty. Podczas wszelkich prac porządkowych w domu, gdy ręce mają kontakt z wilgocią i środkami chemicznymi, zaleca się zakładanie gumowych, silikonowych lub foliowych rękawiczek. Dzięki temu skóra nie będzie podrażniona, a paznokcie nie ulegną zniszczeniom. Przed wyjściem na zewnątrz, zwłaszcza w okresie zimy i jesieni, należy także zadbać o ochronę przed chłodem. Warto zastosować wcześniej kosmetyki do pielęgnacji paznokci i dłoni w postaci tłustego bądź nawilżającego kremu, który stanowić będzie warstwę zabezpieczającą przed zimnem i wysuszaniem. Gdy produkt wchłonie się w skórę, można nałożyć grube rękawiczki, adekwatne do temperatury panującej na zewnątrz. Na co dzień trzeba też zwracać uwagę na stosowane kosmetyki, takie jak mydło czy żel do mycia rąk. Nie powinny zawierać one chemicznych i drażniących składników.

Zabiegi pielęgnacyjne

Pielęgnacja dłoni i paznokci powinna być elementem codzienności. Krem do rąk zawierający np. rumianek, aloes czy wazelinę, to produkt, który musi znajdować się w każdej kosmetyczce i być stosowany systematycznie. Wmasowanie kosmetyku przynajmniej raz dziennie w skórę dłoni znacznie poprawi jej kondycję. Doskonałym pomysłem jest również użycie co jakiś czas olejku rycynowego, parafiny lub oliwy oraz wykonanie maseczek, peelingów i odżywek. Kosmetyki do pielęgnacji paznokci i dłoni można zakupić w drogerii i aptece. Regularne stosowanie ich, zgodnie z zaleceniem producenta, przyniesie efekt w postaci zadbanych rąk pozbawionych szorstkości, pęknięć i przebarwień. Trzeba także pamiętać, że pielęgnacja dłoni i paznokci nie musi odbywać się jedynie w domu. Wiele świetnych zabiegów można wykonać w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym.

Manicure

Nie należy skupiać się wyłącznie na stanie skóry dłoni. Piękne ręce dotyczą również zadbanych paznokci, które także narażane są na zniszczenia przez wodę, detergenty czy mróz. Ważny jest zatem manicure, polegający na odpowiednim przycięciu lub opiłowaniu płytki, usunięciu skórek i nałożeniu odżywki witaminowej. Kosmetyki do pielęgnacji paznokci to również olejki lub kremy nawilżające i zapobiegające rozdwajaniu. Często także kolorowy lakier może być doskonałą warstwą ochronną.