Skip to content Skip to footer

Czym jest stal szybkotnąca?

W skupach złomu bardzo dużą popularnością cieszy się złom stali szybkotnące, ale tak naprawdę mało kto wie, czym w rzeczywistości jest ta stal. Najprościej rzecz mówiąc stal szybkotnąca, to nic innego jak zwykła stal z oznaczeniem HSS, które wywodzi się z angielskiego określenia high speed steel. Stal szybkotnąca, to jedna z wielu odmian stali stopowej narzędziowej, dzięki której mamy możliwość stworzenia profesjonalnych narzędzi oraz różnorodnych elementów, które wykorzystywane są powszechnie do obróbki w postaci skrawania. Nazwa stal szybkotnąca wzięła się stąd, że wszystkie narzędzia, które są z niej wykonane, można wykorzystać do pracy w bardzo dużych prędkościach.

Czym charakteryzuje się stal szybkotnąca

Główną cechą charakteryzującą stal szybkotnącą jest oczywiście wysoka twardość oraz trwałość, dlatego też w skupach złomu, wysokiej klasy złom stali szybkotnącej cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Warto wspomnieć również i o tym, że do wytwórstwa stali szybkotnącej bardzo często wykorzystuje się również dodatki stopowe w postaci przykładowego węgla, chromu, wanadu, czy wolframu, które również mają ogromny wpływ na cenę tego surowca. Niekiedy można znaleźć także stal szybkotnącą, która w swoim składzie ma molibden lub kobalt. To właśnie dzięki zastosowaniu odpowiednich pierwiastków chemicznych, mamy możliwość przeprowadzania mniej lub bardziej skomplikowanych obróbek cieplnych różnorodnych narzędzi.

Odmiany i zastosowanie stali szybkotnącej

W dzisiejszych czasach stal szybkotnąca wykorzystywana jest przez producentów przede wszystkim do produkcji wierteł, noży oraz ostrzy tokarskich. Na naszym rynku możemy znaleźć również profesjonalne frezarki, które wykonane są ze stali szybkotnącej. Wióry i pozostałości ze stali można sprzedać w skupie stali http://zlomweglika.pl/zlom-stali-szybkotnacej. Zgodnie z Polską normą możemy wyróżnić kilka odmian stali szybkotnącej z pośród których najpopularniejsze to: SW7M, SW18, SK5V, SKC,SK5M, SK10V oraz SK8M. W placówkach skupu złomu możemy oczywiście odsprzedać wszystkie wymienione powyżej rodzaje stali narzędziowej szybkotnącej po bardzo atrakcyjnych cenach.