Skip to content Skip to footer

Do czego służą efekty gitarowe?

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z gitarą elektryczną nie zawsze są świadome tego, że dziś niezwykle rzadko wykorzystywany jest do gry jedynie sam instrument – znaczna większość muzyków stosuje również tzw. kostki, czyli efekty podłogowe, wśród których zdecydowanie króluje przester.

Efekty – czyli co?

Efekty podłogowe (lub gitarowe) to krótko mówiąc urządzenia elektryczne, których zadaniem jest przetworzenie i zmodyfikowanie dźwięków instrumentu. Stosowanie kostek jest w dzisiejszej muzyce sprawą oczywistą. Możliwość zmieniania na dziesiątki sposobów brzmienia gitary to świetne urozmaicenie, pozwalające na uzyskanie ciekawych rezultatów w zależności od potrzeb danego rodzaju gry czy gatunku muzycznego. Niezbędny jest przy tym również zasilacz do efektów. Ważne jest, by jedno urządzenie odpowiednio dobrać do drugiego – całość musi być kompatybilna, dlatego osoby nieposiadające w tym zakresie wiedzy powinny skorzystać z porady kogoś bardziej doświadczonego (choćby sprzedawcy). Podczas zakupu zasilacza do efektów należy bowiem wziąć pod uwagę szereg parametrów, jak np. rodzaj czy natężenie prądu. Zły wybór skutkować może awarią urządzenia.

Przester – co trzeba wiedzieć?

Omawiając temat efektów gitarowych nie można pominąć chyba najpopularniejszego z nich, czyli przesteru. Na rynku dostępna jest cała masa kostek, dających ten właśnie efekt. Choć brzmienie wydobyte za pomocą urządzeń poszczególnych firm z reguły różni się od siebie, to wymienić można trzy podstawowe typy przesterów: overdrive (delikatny i miękki, idealny dla popu, lżejszego rocka i bluesa), distortion (przybrudzony, cięższy, charakterystyczny dla alternatywy, heavy metalu czy hard rocka) oraz fuzz (najstarszy, typowy dla rocka z lat 60. i 70. XX wieku, kojarzony z surowym brzmieniem Jimiego Hendrixa, The Rolling Stones czy Led Zeppelin, dziś wykorzystywany choćby przez zespół The White Stripes).

Gdzie i jak kupić?

Zarówno przester, jak i zasilacz do efektów, kupić można w punktach ze sprzętem muzycznym. Wybierając zakup w sklepach internetowych, w których asortyment zwykle jest znacznie szerszy niż w punktach stacjonarnych, zwiększamy szansę na znalezienie modelu trudno dostępnego. Częściej zdarzają się również okazyjne ceny, promocje i rabaty na produkty renomowanych firm i uznanych producentów. Warto pamiętać, by przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze przemyśleć wybór przesteru, zasilacza czy jakiegokolwiek innego akcesorium – tak, by całość tworzyła zharmonizowany zestaw, w pełni odpowiadający naszym oczekiwaniom.