Skip to content Skip to footer

Wyśrubowane normy dla platform przewozowych

Wydawać by się mogło, że z świat palet transportowych – zarówno drewnianych, jak i z tworzyw sztucznych – jest tak prosty, jak sama konstrukcja tych płaskich platform. Zwykły człowiek spotyka się z nimi przy okazji budowy domu, gdy otrzymuje je jako bonus do zakupionych materiałów budowlanych, a następnie przekształca w uroczy zestaw mebli tarasowych. Jednak rynek palet jest przede wszystkim rzeczywistością niewidzialnych certyfikatów, norm i wyśrubowanych wymagań bezpieczeństwa.

Skrót EUR

Występujące na drewnianych paletach oznaczenie „EUR” oznacza, że jest to platforma zgodna z konkretnym standardem. Jej wymiary powinny wynosić dokładnie 1200 x 800 x 144 mm, a konstrukcja znosić obciążenie czynne do 1000 kg. Standardowa europaleta wykonana jest z drewna przez firmę, która posiada licencję EPAL. Każda naprawa powinna być przeprowadzona za pomocą specjalnych gwoździ z symbolem EPAL. Użycie innego materiału sprawia, że dana paleta automatycznie traci symbol EUR – co oznacza, że nie spełnia norm jakości. Także platformy wykonane z innych materiałów, np. palety z tworzyw sztucznych, określone nazwą „Euro”, są wykonane z zachowaniem standardów europalety drewnianej i kompatybilne z wszystkimi wózkami widłowymi.

Zalety palet z tworzyw sztucznych

Czynniki atmosferyczne wpływają na trwałość drewna i powodują jego niszczenie, przez co wymaga ono impregnacji, by uchronić je przed wchłanianiem wody. Konieczne jest także utrzymanie specjalnych warunków przechowywania i konserwowania wykonanych z drewna palet, by przedłużyć ich użyteczność. Tymczasem palety z tworzyw sztucznych mają bardzo dużą tolerancję na zmiany temperatur. Niektóre platformy plastikowe mogą bez szkody dla swojej wytrzymałości znosić wahania w zakresie od -40°C do + 70°C! Uniwersalna paleta plastikowa 1200×800 mm jest dodatkowo znacznie lżejsza niż jej drewniany odpowiednik. Zmiana wszystkich palet w transporcie na takie, które wykonane są ze sztucznego tworzywa, może zmniejszyć obciążenie nawet o kilkaset kilogramów, a tym samym przyczynić się do oszczędności wynikającej z redukcji zużycia paliwa.

Czyszczenie palet

Ważnym obowiązkiem firm transportowych jest utrzymanie platform przewozowych w czystości. Palety z tworzyw sztucznych są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu i odkażaniu z racji użytych materiałów, w które – przeciwnie jak w przypadku drewna – nie wnika woda oraz nie stwarzają dobrych warunków do rozwoju czynników patogennych. Palety plastikowe są przez to często używane w transporcie produktów, które wymagają przestrzegania wyśrubowanych norm sanitarnych lub produktów wysokobrudzących – np. produktów spożywczych: owoców, warzyw, jaj czy nabiału.