Skip to content Skip to footer

Palety higieniczne do kontaktu z żywnością

Przewożenie oraz magazynowanie produktów spożywczych wymaga sięgnięcia po nowoczesne rozwiązania. Dużym ułatwieniem dla całej branży spożywczej będzie możliwość sięgnięcia po palety higieniczne, które zostały dopuszczone do kontaktu z żywnością. Co to w praktyce oznacza?

Czym jest paleta higieniczna?


Paleta H1 to nic innego jak paleta wykonana z tworzywa sztucznego, które zostało dopuszczone do kontaktu z żywnością. Do ich produkcji wykorzystuje się pierwotne tworzywo sztuczne typu PE-HD, przy czym najczęściej producenci dodatkowo oznaczają paletę znaczkiem H1. Taka paleta może być tradycyjną paletą lub paletą szczelinową, przy czym w każdym przypadku jest wyposażona w trzy płozy. W niektórych wersjach paleta higieniczna ma płozy otwarte, w innych z kolei są to płozy wzmocnione warstwą metalu. Ich zaletą jest stosunkowo mała waga – przeciętnie palety higieniczne ważą od 15 do 20 kg i są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, przy czym np. za paletę w kolorze białym czy innym niestandardowym kolorze należy dodatkowo dopłacić. Standardowo paleta H1 jest gładka, ale można ją również zamówić jako paletę z blatem z krawędziami.

Dlaczego palety higieniczne są tak popularne?


Tworzywo sztuczne, z jakiego wykonane są wszystkie palety H1, jest niezwykle lekkie, ale również odporne na działanie czynników zewnętrznych. Najważniejsza dla większości użytkowników jest wysoka odporność na działanie temperatur – zazwyczaj paleta higieniczna może być stosowana w temperaturach z przedziału od – 30 do + 60 stopni Celsjusza. Oczywiście niektóre modele palet mogą mieć minimalnie inny zakres wytrzymałości na temperatury, niemniej jednak tworzywo palety H1 doskonale znosi długotrwałe chłodzenie w chłodniach czy magazynach. Kolejny atut to wytrzymałość palety, mierzona i podawana w trzech przypadkach. Przy obciążeniu statycznym paleta higieniczna wytrzymuje obciążenie rzędu 5000 kg. To obciążenie jest mniejsze przy obciążeniu dynamicznym, bowiem wówczas można na nich przechowywać żywność o ciężarze około 1000-1250 kg. Jednak nie zawsze palety wykorzystywane są samodzielnie, nie zawsze mogą również stać na płaskiej podłodze magazynu. Przy użytkowaniu palet higienicznych w wysokich regałach obciążenie palety jest niższe i zwykle nie przekracza 900 kg. Podawana przez producenta waga dotyczy jednak równomiernie rozłożonego ładunku.

Wszystkie palety higieniczne ze strony https://www.schoellerallibert.com/pl/news/products/palety-higieniczne-na-miar-ambicji-najwikszych-graczy-w-brany-spoywczej/ można myć nawet w bardzo wysokich temperaturach. Istotny jest również fakt, że palety H1 powinny posiadać odpowiednie zezwolenia wydane przez PZH, pozwalające na ich użytkowanie przez przemysł spożywczy.