Osoby lubiące poczuć wyższy poziom adrenaliny swoją przygodę ze sportami ekstremalnymi zazwyczaj zaczynają od skoków ze spadochronem. Dlatego w wielu ofertach szkół spadochroniarskich — oprócz skoków w tandemie — pojawiają się skoki coachowane.
Kilka słów o skokach coachowanych
Skoki coachowane to jedna z metod szybkiej i efektywnej nauki skakania ze spadochronem. Umożliwiają one zdobycie podstawowej wiedzy oraz umiejętności, które są niezbędne do samodzielnego wykonywania skoku w powietrzu oraz lotu ze spadochronem.
Podstawowy kurs AFF składa się z wykonania kilku skoków coachowanych. Zazwyczaj podczas pierwszych dwóch kursantowi towarzyszy dwóch instruktorów, którzy odpowiadają za jego bezpieczeństwo, a kolejne wykonuje już tylko z jednym z nich.
Po ukończeniu podstawowego kursu początkujący sportowiec może już skakać ze spadochronem samodzielnie (z naziemnym nadzorem coacha), a później może przystąpić do egzaminu na Świadectwo Kwalifikacji po to, by stać się profesjonalnym skoczkiem.
Kto może wykonywać skoki coachowane?
Skoki ze spadochronem, mimo tego, że są bardzo niebezpiecznym skokiem, może wykonywać prawie każdy. Jedynymi poważnymi ograniczeniami są bowiem wiek oraz przewlekłe choroby.
Do skoków coachowanych nie są potrzebne szczególne cechy fizyczne. W powietrzu nie ma znaczenia ilość mięśni, kształt ciała oraz stan ogólnej kondycji. Znaczenie ma bowiem tylko technika poruszania się, której każdy może się nauczyć.
Jedynymi cechami psychicznymi, jakich wymagają skoki ze spadochronem, są natomiast chęć poczucia adrenaliny oraz umiejętność zachowania zimnej krwi w razie ewentualnych niebezpieczeństw.
Kto powinien unikać skoków coachowanych?
Prawie każdy ośrodek szkolenia spadochronowego podaje w ofercie swoich kursów informacje o tym, kto nie może z nich skorzystać. Myśląc nad rozpoczęciem swojej przygody ze spadochronem, koniecznie trzeba więc się z nimi zapoznać.
W większości ofert pojawia się zastrzeżenie dla osób, których waga wynosi ponad 110 kg. Wykonanie skoku coachowanego dla nich mogłoby być bowiem szczególnie niebezpieczne.
Podobnie jest w przypadku osób cierpiących na poważne schorzenia takie jak choroby serca oraz ostra niewydolność oddechowa. Ich stan zdrowia nie pozwala bowiem na wykonywanie wymagających sportów ekstremalnych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy