Stal stała się jednym z najpowszechniejszych materiałów budowlanych. Wykorzystywana jest na wiele sposobów, do tworzenia mniej lub bardziej skomplikowanych konstrukcji. Jednym z popularniejszych tworów stalowych jest z pewnością blacha trapezowa. Po co jednak się ją tworzy i jakie są jej właściwości?
Odporny i lekki twór stalowy
Uwagę zwraca z pewnością lekkość blachy trapezowej. Zawdzięcza ją ona stali, z której jest skonstruowana. Stal, co może być nieco zaskakujące, należy do najlżejszych metali, a właściwie stopów metalowych. Nie traci jednak jednocześnie cennych właściwości.
Z racji tego, że blacha nie posiada przeważnie zbyt wielu dodatkowych materiałów poza stalą, również jest lekka. Sprawia to, że pojawia się wiele możliwych jej zastosowań. Lekkie, a jednocześnie wyjątkowo wytrzymałe materiały są wyjątkowo cenne, gdyż nie obciążają konstrukcji, a jednocześnie stanowią dla niej świetną ochronę.
Gdzie można trafić na blachę trapezową?
Okazuje się, że blacha trapezowa jest dzisiaj właściwie wszechobecna. Niemniej jednak, pewne jej zastosowania są popularniejsze od innych. Przede wszystkim, blacha obecna jest wszędzie tam, gdzie panuje wilgoć. Wynika to z tego, że pokrywana cynkiem stal dobrze radzi sobie w wilgotnych warunkach i nie pokrywa się warstwą rdzy. Z tego też względu, np. wiele elementów statków jest stworzonych właśnie z blachy.
Co więcej, odporność na rdzę do spółki z niewielką wagą blachy trapezowej predysponują ją do tworzenia z niej pokryć dachowych, nawet w niewielkich, relatywnie mało odpornych i niezbyt wytrzymałych konstrukcjach. Blacha skutecznie chroni takie konstrukcje, a jednocześnie nie jest dla nich zagrożeniem, z racji niewielkiej wagi.
Wybór dobrej blachy trapezowej
Blacha jest pozornie prostą konstrukcją. Nie oznacza to jednak, że każda blacha jest równie dobra. Wbrew pozorom, różnice jakościowe czasem są całkiem duże. Z tego też względu, nie warto kupować pierwszej lepszej, byle najtańszej blachy.
Z pewnością ważne jest, aby blacha trapezowa skonstruowana oczywiście ze stali, posiadała odpowiednio grubą warstwę cynku, ewentualnie innego metalu, który ochroni ją przed korozją. Stal sama w sobie niestety nie wypada pod tym względem zbyt dobrze.
Ponadto, istotna jest z pewnością jakość samej stali. Rzecz w tym, aby rzeczywiście posiadała ona właściwości mocnego, wytrzymałego na silne uderzenia i zmieniające się warunki atmosferyczne materiału.
Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal