Skip to content Skip to footer

Felgi – jaki lakier i sposób lakierowania?

Pomimo tego, że dzisiaj zakup nowych felg nie jest wcale niczym niezwykłym i nowy komplet jesteśmy w stanie kupić już za kilkaset złotych, to dla wielu osób wciąż jest to dużym i zbytecznym wydatkiem. W jaki sposób jednak samodzielnie odnowić posiadane felgi i przywrócić im odpowiedni blask?

Zanim przystąpimy do lakierowania

Zanim przystąpimy do lakierowania felg należy zastanowić się przede wszystkim nad nowym aspektem wizualnym – czy dany kolor rzeczywiście będzie pasował do naszego samochodu? Czy wybrany przez nas kolor nie spowoduje optycznego pomniejszenia felgi, a tym samym niejako „ginięcia” jej w obrysie całego pojazdu? Wbrew pozorom nie każdy kolor pasuje do każdego koloru lakieru samochodowego, a tym samym dość łatwo popełnić tutaj błąd powodujący popsucie wizerunku całego pojazdu.

Przygotowanie powierzchni

Po wybraniu koloru powinniśmy przystąpić do prawidłowego przygotowania powierzchni felg, tj. nie tylko rozszlifowania ubytków i zmatowienia całej powierzchni felg, ale również uzupełnienia w razie potrzeby ubytków szpachlą z pyłem aluminiowym i odtłuszczenia całej powierzchni. Wiele osób zapomina o prawidłowym i dokładnym odtłuszczeniu powierzchni felg przed lakierowaniem, a tym samym lakier nie uzyskuje odpowiedniej przyczepności.

Jak lakierować?

Dla potrzeb niniejszych rozważań skupimy się przede wszystkim na lakierach do felg w sprayu, które są nie tylko łatwo dostępne, ale również stosunkowo proste w obsłudze i dają nam możliwość uzyskania szybko trwałej powłoki lakierniczej. Wybierając lakier do felg powinniśmy skupić się na produktach dedykowanych. Ma to o tyle znaczenie, że to właśnie felgi narażone są na szybkie zmiany środowiska swojej pracy, a to wysokie temperatury pochodzące z układu hamulcowego oraz np. szybkie schłodzenie w przypadku wjazdu w kałużę.

Sposób lakierowania

Lakierować felgi przy pomocy lakieru w sprayu należy bardzo ostrożnie – znacznie lepszym rozwiązaniem jest położenie kilku cienkich warstw lakieru niż jednej grubszej, aby zapewnić prawidłowe schnięcie powłoki lakierniczej. Zbyt grube nałożenie warstwy lakieru może powodować również jego spływanie z powierzchni, a tym samym powstawanie zacieków, których nie uda się nam spolerować. Lakier należy nakładać warstwami utrzymując strumień prostopadle do powierzchni zmieniając kierunek prowadzenia dla każdej warstwy.

Podsumowując, jeżeli zakupimy dedykowany lakier do felg to nie powinniśmy mieć z nim żadnego problemu. W przypadku stosowania lakierów uniwersalnych mogą pojawić się problemy z trwałością powłoki.

Lakier do felg kupisz na Lakiery24.com