Skip to content Skip to footer

Zasłony zaciemniające – jak wybrać odpowiednie?

Zasłony zaciemniające to wyśmienita propozycja dla tych, którzy chcą ograniczyć przepływ światła słonecznego. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach szybko nagrzewających się. Wybór nie może być przypadkowy! Omawiane tekstylia są nie tylko praktyczne, ale również dekoracyjne. Podczas podejmowania decyzji zakupowej należy zwrócić uwagę nawet na najmniejsze detale. Poniżej zamieszczono kilka przydatnych wskazówek.

Rodzaj i gramatura tkaniny

Zaciemniające zasłony do sypialni produkowane są z różnych materiałów, więc pierwszym krokiem jest sprawdzenie składu. Zasada jest prosta – im mniej sztucznych domieszek, tym lepiej, jednak nie oznacza to, że wszystkie tekstylia z dodatkiem poliestru nie są godne uwagi.

Zasłony do salonu często wykonywane są z welwetu lub aksamitu. To tkanina niezwykle miękka i przyjemna w dotyku, co usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagające osoby. Przed podjęciem decyzji zakupowej trzeba także zwrócić uwagę na gramaturę. Im jest ona wyższa, tym grubsza, a zarazem bardziej kryjąca zasłona. Wpływa to jednak na jej wagę.

Optymalna długość

Zasłony zaciemniające gotowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Są one chętnie wybierane przez tych, którzy chcą uniknąć przeróbek krawieckich. Niezwykle istotna jest odpowiednia długość, a więc wszystko zależy od wysokości danego pomieszczenia. Idealnie, gdy zasłony do sypialni lub innego pomieszczenia kończą się 1-2 cm nad podłogą.

Oczywiści, Zasłony do salonu mogą pełnić także funkcję ozdobną. W klasycznych aranżacjach nierzadko „kładą się” one na ziemi, co prezentuje się niezwykle efektownie. W takiej sytuacji konieczne jest uwzględnienie około 20 cm zapasu.

Struktura i wzornictwo

Wybierając zasłony zaciemniające warto zwrócić uwagę na ich strukturę. W nowoczesnych wnętrzach królują gładkie tekstylia, które utrzymane są w minimalistycznym stylu. Pasują one do niemal każdego wystroju, co stanowi niepodważalny atut. W sprzedaży znajdują się także zasłony do sypialni 3D.

Stylowe zasłony do salonu mogą wtapiać się w otoczenie lub z nim kontrastować. Wzornictwo jest kwestią indywidualnych upodobań. W najgorętszych trendach znajdują się kolory neutralne, jednak wybór jest o wiele szerszy. Warto zajrzeć do sklepów internetowych, które zapewniają zróżnicowany asortyment.