Skip to content Skip to footer

Ubraniowe zero waste

Kilkanaście lat temu odwiedzanie sklepów z ubraniami z drugiej ręki było dla wielu powodem do wstydu. Aktualnie trendy zupełnie się odwróciły. Odzież używana jest synonimem dobrego stylu, połączonego z troską o planetę. Wyszukiwanie prawdziwych perełek w serwisach internetowych czy sklepach stacjonarnych stało się prawdziwą sztuką.

Rozwiązanie dla biednych?

Nadal w opinii wielu ludzi pokutuje opinia, że odzież używana jest rozwiązaniem dla osób biednych. Jednak amatorzy tego typu zakupów przekonują, że mogą za niską cenę zakupić ubrania, które będą wyższej jakości niż klasyczne produkty z sieciówek. Przy odrobinie szczęścia udaje się znaleźć ponadczasowe ubrania światowych marek. Nic, więc dziwnego, że poglądy szybko się zmieniają. Aktualnie nawet osoby należące do dobrze sytuowanych kupują ubrania z drugiej ręki. To rozwiązanie przestało być synonimem biedy – nie ma nic wstydliwego w poszukiwaniu elementów garderoby wśród sklepów z odzieżą używaną. Co więcej intensywnie powstają platformy, które oferują sprzedaż nienoszonych ubrań i zakup odzieży używanej prosto od właściciela.

Rozwiązanie ekologiczne?

Ubrania, szczególnie produkowane przez sieciowe firmy, to duża część produkowanych rok rocznie odpadów. Słaba jakość, zmienne fasony sprawiają, że w wielu przypadkach jest to zakup na jeden sezon. W opozycji stoi odzież używana. Kupowanie ubrań z drugiej ręki to droga do przedłużenia ich życia. Co więcej, jeśli kupowane są ponadczasowe fasony i produkty dobrych marek z zakupu można korzystać przez wiele lat. Przedłużenie cyklu życia produktu to rozwiązanie ekologiczne i zgodne z ruchem less waste. Uprawa bawełny, czyli najpopularniejszego materiału pochłania ogromne ilości wody, ale również miejsce, na którym mogłaby być uprawiana żywność na terenach ubogich. Wszystkie te argumenty pokazują jasno, że zakup odzieży używanej to zachowanie ekologiczne i etyczne.

Rozwiązanie modne?

Nigdzie tak jak w sklepach z odzieżą używaną nie można znaleźć takiej różnorodności kolorów, fasonów i marek. Odzież używana jest aktualnie po prostu modna. Można kupić unikalne modowe perełki bez wydawania na nie ogromnych pieniędzy. Nawet celebryci przyznają się do poszukiwań stylizacji w sklepach z tego typu ofertą.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora.