Skip to content Skip to footer

Spódnica a typ figury

Wiele pań chętnie wybiera spódnice – zarówno do codziennych stylizacji, jak i na specjalne okazje. Dobór odpowiedniego fasonu nie zawsze jest prosty. Jak zatem dopasować ten element do swojej figury, aby nie były widoczne żadne mankamenty, a sylwetka prezentowała się jak najlepiej?

Klepsydra

Figura w tym kształcie charakteryzuje się proporcjonalnością. Wyraźnie zaznaczona jest tu talia, a biodra i uda są dość szerokie. Najlepszym rozwiązaniem będzie noszenie spódnic rozkloszowanych. W ten sposób masywniejsze elementy zostaną zasłonięte, zaś talia i biust podkreślone. Sam materiał czy kolor nie ma tu znaczenia.

Długość spódnicy przy takiej figurze również jest raczej dowolna. Panie najczęściej wybierają jednak modele do kolan lub ewentualnie odrobinę krótsze. Takie wersje sprawdzają się najlepiej, jeśli jest się posiadaczką sylwetki przypominającej swym kształtem klepsydrę. Przyda się także dodatkowo ciekawy sweterek czy marynarka, jednak nie powinny być one przesadnie długie.

Gruszka

Ten typ sylwetki jest zdecydowanie rozbudowany w niższych partiach, czyli od talii w dół. Z kolei góra, a więc piersi i ramiona, są węższe od bioder, ud czy pośladków. Nogi są dość masywne i krótkie. Z tego względu spódnica nie powinna być za krótka. Styliści zalecają tu modele o kroju przypominającym literę A.

Materiał nie może być plisowany, gdyż dodatkowo powiększy to optycznie sylwetkę w pasie. Na pewno sprawdzają się wszelkie tkaniny, które ukryją szerokość bioder i będą się na nich dobrze układać, bez zbędnego opinania. Przykładem jest tu bardzo modny w ostatnich latach jeans. Wiele pań uwielbia nosić spódnice wykonane właśnie z tego rodzaju materiału. Można sięgnąć również po wersję z innej, równie sztywnej tkaniny.

Jabłko

Bardzo powszechną figurą jest jabłko, czyli prosta, dość płaska sylwetka. Większość partii ma mniej więcej podobną szerokość, biust i pośladki nie są zbyt obszerne, w przeciwieństwie do brzucha. Posiadaczki tego typu sylwetki mogą pochwalić się szczupłymi, długimi i zgrabnymi udami.

Jakie spódnice nosić przy takiej figurze? Na pewno należy wybrać wersje, które wyszczuplą talię. Można śmiało postawić na rozkloszowane modele, które sięgają nieco za kolana. W ten sposób cały ciężar przenosi się wizualnie z brzucha na nogi, a ciało nabiera lepszych proporcji. Dobrą opcją jest również zakup asymetrycznych spódnic.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Salko – producentem odzieży damskiej