Skip to content Skip to footer

Siłowniki pneumatyczne

W codziennym życiu, w świecie, który nas otacza i, z którego dobrodziejstw codziennie korzystamy, obcujemy z prawami fizyki, z których działania nawet nie zdajemy sobie sprawy. Wiele przedmiotów z naszego otoczenia, nie byłoby dostępne pod naszą ręką, gdyby nie funkcjonalność niektórych praw fizyki i zastosowania nauki.

Pneumatyka przemysłowa to termin, który mało kto kojarzy, a, z którego korzysta każdy codziennego dnia. Tak naprawdę, gdyby pneumatyka nie została poznana, nie byłoby możliwe funkcjonowanie wielu przedmiotów, bez, których nie wyobrażamy sobie życia.

Pneumatyka przemysłowa jest istotna głównie ze względu na możliwość osiągnięcia w urządzeniach przemysłowego użytku siły, szybkości i precyzji. Właśnie w pracach, w których precyzja i szybkość jest wartością niezbędną, a której człowiek nie mógłby wykonać, pożądana jest tzw. pneumatyka przemysłowa.

Zastosowanie technologii pneumatyki przemysłowej, wykorzystywane jest głownie w różnego rodzaju siłownikach, które odpowiadają za wprawianie w ruch maszyny przemysłowej lub pewnych jej komponentów.

Siłowniki pneumatyczne stanowią jedną z trzech grup rodzajów urządzeń, których zadaniem jest napędzanie w ruch maszyn. Siłowniki wykorzystujące technologię pneumatyki przemysłowej występują pod różnymi postaciami. Mogą to być konstrukcje bazujące na wykorzystywaniu różnego rodzaju ruchu roboczego. Tutaj możemy wymienić np. siłowniki kątowe, liniowe oraz krzywoliniowe. Siłowniki, które dzielimy ze względu na typ wykorzystywanego elementu roboczego to: siłowniki nurnikowe, workowe, tłokowe czy membranowe.
Wśród siłowników wykorzystujących pracę opartą na zasadzie technologii pneumatycznej, możemy wyróżnić również typy bazujące na zastosowania tłoczyska lub też takie modele, których takowych nie posiadają.

Pneumatyka to technologia, która wykorzystuje działanie sprężonego powietrza. Odbywa się to poprzez zastosowanie odpowiedniego ciśnienia, jako siły napędzającej dany element. Inaczej mówiąc, o pneumatyce możemy mówić wtedy, kiedy praca jaką wykonuje dany element, opiera się na działalności powietrza poddanego odpowiedniemu ciśnieniu.

Pneumatyka przemysłowa to dział nauki, który wykorzystywany jest w codziennym funkcjonowaniu. Jego istota polega na wykorzystywaniu działaniu sprężonego powietrza głównie pd postacią siłowników. Sprężone powietrze wykorzystuje głównie nadciśnienie, czasami jednak również podciśnienie.

Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP