Skip to content Skip to footer

Posiadanie zabytku – możliwości i obowiązek

Któż z nas nie chciałby posiadać zabytkowej kamieniczki, gdzieś na Starówce albo też uroczego pałacyku. Wtedy przecież całe życie staje się od razu piękniejsze… Jednak nie do końca. Posiadanie zabytku bowiem to nie tylko zaszczyt, lecz także dość spory obowiązek.

Czym jest zabytek?

Zacznijmy jednak od określenia tego, czym w zasadzie taki zabytek jest. Otóż według ustawy zabytkiem jest „nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową”.

Ta definicja jednakże wiele nam nie mówi. Warto zatem określić zabytek nieco prościej – jest to nieruchomość wpisana do rejestru zabytków. Chcąc zatem nabyć stary budynek wystarczy spojrzeć do tego rejestru. Jeżeli naszego budynku tam nie ma, to zabytkiem ona nie jest.

Posiadanie zabytku – trudności

Podstawową trudnością przy posiadaniu zabytkowej nieruchomości rzeczywiście jest remont zabytków. Dlaczego? Otóż mówiąc dość ogólnie każda zmiana wymaga zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Warto dodatkowo podkreślić, gdyż mało osób o tym wie, że także remont wewnątrz budynku wymaga zgody…

Oczywiście każdy konserwator zabytków podchodzi do tego zagadnienia nieco inaczej. Niektórzy będą bardzo ściśle przestrzegać zarządzeń inni nie. Warto także zaznaczyć, że dużo zależy od tego, czy istnieje dokumentacja potwierdzająca, jak dokładnie wyglądało wnętrze dawniej – wtedy nieco trudniej będzie coś nowego wprowadzić.

Posiadanie zabytku – możliwości

Warto jednak podkreślić, że oczywiście opieka nad zabytkiem to obowiązek, ale nie tylko… W końcu konserwatorzy też w pełni zdają sobie sprawę z wymogów współczesnego świata. Remont zabytków jest zatem bardziej pracochłonny niż trudny – niemniej jednak nie chodzi w nim o to, aby niczego nie zmieniać, lecz aby nie zatracić pierwotnego wyglądu budynku.

Warto także pamiętać, że na remont zabytków możemy uzyskać wiele naprawdę ciekawych dotacji zarówno z Unii, jak z różnych Urzędów. Dzięki temu nie kosztuje nas on wiele. Dodatkowo wprowadzenie możliwości zwiedzania części albo szkicowania budynku przez studentów zawsze pomoże nam i spełnić wymogi posiadania zabytku, jak i nieco zarobić!

Artykuł powstał we współpracy z PPKZ S.A.