Skip to content Skip to footer

Pierwsze lody

Mrożone napoje to orzeźwiający sposób na gorąco, które w letnie miesiące potrafi naprawdę dać się we znaki. Sorbet do picia, czy też granity napoje to doskonały sposób na ochłodzenie ciała. Lody to już chyba podstawa, o której pamiętają wszyscy. Czym tak naprawdę są te wszystkie desery?

Kruszony lód

Woda jest płynem, bez którego nasze życie nie mogłoby istnieć. Bez wody można wytrzymać maksymalnie dwa dni – bez jedzenia nawet 28 dni, co zdecydowanie daje do myślenia. Pomysłowy człowiek kiedyś wziął wodę, zamroził ją, a potem dla wygody pokruszył powstałą bryłę na mniejsze, wygodniejsze do chwytania kawałki. Tak powstał lód, którym z czasem zaczęto chłodzić inne napoje – wodę również. Lód jest jednak wodą bez smaku, tak więc kolejny człowiek postanowił mu tego smaku dodać poprzez polanie go owocowym sokiem. Później sok został zamieniony na bardziej intensywny w smaku syrop, aby deser nabrał właśnie intensywności i atrakcyjnego koloru. Lód został intensywnie skruszony i wymieszany z syropem, dzięki czemu powstał sorbet do picia.

Schłodzony sok

Porządnie zmiksowany owoc, który posiada dużo pestek lub nasion to podstawy składnik tego deseru. Dodatkiem jest oczywiście dobrze wmieszany cukier. Po stworzeniu tej prostej mieszanki wystarczy przelać ją do odpowiedniej maszynki, aby po niedługim czasie otrzymać gęstą, przyjemnie ciężką, kremową konsystencję idealnego, tradycyjnego deseru o nazwie granita. Kiedyś granity napoje otrzymywało się używając do tego siły mięśni i odpowiednim, zmyślnych narzędzi w postaci dwóch włożonych jedna w drugą cynowych misek. W tej chwili wszystko to robią za nas maszyny, a my po prostu musimy chwilkę poczekać na genialny tego efekt.

Waniliowe niebo w gębie

Granita z czasem zaczęła ewoluować i po jej wędrówce z Sycylii do Francji faktycznie bardzo się zmieniła. Zaczęto dodawać do niej śmietanę, jajka, mleko i inne składniki, które sprawiło, że te gęste mrożone napoje stały się znanymi dzisiaj powszechnie lodami. Oczywiście wiele jest opowieści mówiących o pierwszych lodach i niekoniecznie wszystkie z nich spotkają się w jednym wyjściowym punkcie – ta jednak jest jedną z wielu prawdziwych opowieści, która mówi o ciekawej ewolucji soku w lody waniliowe.

Ciekawość świata sprawia, że każdego dnia możemy dzięki odrobinie wysiłku dowiedzieć się czegoś więcej. Otaczające nas przestrzenie – zarówno te realne jak i internetowe – skrywają tak wiele, że prawdopodobnie nie starczy nam życia, żeby to wszystko odkryć.