Skip to content Skip to footer

Paznokcie z grzybicą – jak sobie z tym poradzić?

Mykologia to dział nauki zajmujący się rozpoznawaniem obecności grzybicy. Badanie mykologiczne paznokci ma na celu nie tylko rozpoznanie choroby, ale również dobranie odpowiedniego leczenia, co jest niezwykle istotne. Paznokcie, szczególne te u rąk, to wizytówka każdego człowieka i warto zadbać o ich zdrowy wygląd. Nieleczona grzybica może prowadzić do poważnych następstw – nawet do odejścia paznokcia.

Badanie mykologiczne paznokci – przygotowanie

Bardzo ważne jest aby przed pobraniem próbki do badań określić, czy pacjent nie stosował żadnych środków grzybobójczych, ponieważ wyniki badań nie będą wtedy prawidłowe. Istotny w badaniu mykologicznym jest również szybki transport do laboratorium.

Grzybica – skąd wiedzieć, że to właśnie nas dotyczy?

Badanie mykologiczne cena nie jest wysoka – to około 150 zł. Warto zapłacić za badanie, które oceni pobrany materiał biologiczny i umożliwi identyfikację patogenu. Dodatkowo zazwyczaj dochodzi do oględzin za pomocą światła lampy Wooda. Pierwszym objawem grzybicy paznokci jest zazwyczaj ich zażółcenie i ciemnienie. Aby pobrać materiał do badania mykologicznego z paznokcia należy zastosować specjalne cążki. Wartościowym materiałem jest masa rogowa znajdująca się pod płytką paznokcia. Grzybica czasami obejmuje również wały okołopaznokciowe – wtedy dobrym materiałem do badań jest wydzielina spod wału. Diagnostyka mykologiczna powinna być przeprowadzona na kilka sposobów.

Kiedy zdecydować się na badanie mykologiczne?

Grzybica paznokci jest niestety trudna do wyleczenia. Szczególnie paznokcie u stóp są sporym wyzwaniem dla lekarzy, ponieważ jest to miejsce, które zapewnia dobre warunki do rozwoju grzybów. Najgorsze są przypadki, gdy pacjenci unikają wizyty u lekarza, a na własną rękę nie potrafią się choroby pozbyć. Grzyb, który nie jest odpowiednio leczony przez dłuższy okres czasu jest bardzo trudny do usunięcia. Właśnie dlatego warto wykonać badanie mykologiczne Warszawa. Można je wykonać w wielu przychodniach, a zaoszczędzi to nam wielu problemów i późniejszych powikłań. Badanie mykologiczne cena jest niewysoka. Nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu. Dokładne badanie mykologiczne przede wszystkim pozwala na skuteczne zniszczenie grzybów. Można je zniszczyć tylko dzięki znajomości ich zróżnicowania. To pozwala na dobranie właściwego leczenia.