Skip to content Skip to footer

Osobisty alkomat sposobem na uniknięcie nieprzyjemności

Liczba wypadków i związanych z nimi śmiertelnych ofiar jest w Polsce zatrważająca. Polska należy niestety do tych krajów Europy, gdzie liczba śmiertelnych ofiar wypadków z udziałem pijanych kierowców jest jedną z najwyższych. Gdy doda się do tego niezbyt dobre drogi oraz często nie najlepszy stan jeżdżących po polskich drogach aut to wyjdzie na to, że polskie drogi należą do bardzo niebezpiecznych.

Paradoksalnie, dzieje się tak pomimo podejmowania licznych działań mających na celu zmniejszyć liczbę pijanych kierowców i ich ofiar. Działania te są różnorakie. Zaostrzono nieco przepisy, prowadzone są też kampanie mające uświadamiać kierowców o tym, jak niebezpieczna jest jazda na tzw. podwójnym gazie. Jednym z pomysłów było też, aby każdy kierowca woziła ze sobą własny obowiązkowy alkomat, podobnie jak obowiązkowe jest posiadania gaśnicy czy trójkąta ostrzegawczego. Pomysł ten jednak upadł, ale nie jest wykluczone, że kiedyś ministerstwo transportu do niego wróci.

Obowiązkowe alkomaty sposobem na pijanych kierowców?

Pomysłodawcy wprowadzenia obowiązkowych alkomatów zakładali, że każdy kierowca będzie miał możliwość upewnienia się, czy nie przekroczył dozwolonej zawartości alkoholu we krwi. Dla przypomnienia, w Polsce obowiązują dwie granice. Od 0,2 do 0,5 promila zawartości alkoholu jest stanem po spożyciu alkoholu i jest to wykroczenie. Natomiast, gdy zawartość alkoholu przekroczy pół promila, wówczas jest to już stan nietrzeźwości, a polski kodeks karny uznaje to za przestępstwo. I właśnie obowiązkowe alkomaty miały pomóc kierowcom sprawdzić, czy nie przekroczyli dozwolonych progów.

Pomysł ten jednak nie wszedł w życie. Zasadniczym powodem były protesty, gdyż zakup alkomatu to jednak jakiś wydatek, a im lepszy alkomat, tym bardziej znaczący. Niewykluczone jednak, że kiedyś nastąpi powrót do tego pomysłu. Kierowcy, którzy dużo podróżują po Europie czy innych kontynentach powinni jednak sprawdzać przed wyjazdem, czy w którymś z krajów, do którego jadą nie ma obowiązkowych alkomatów. W Europie takim krajem jest dla przykładu Francja.

Alkomat dla własnego bezpieczeństwa

Pomimo że obowiązkowe alkomaty to wciąż temat przyszłości, to oferta alkomatów w polskich sklepach jest bardzo duża. Każdy kierowca, który chciałby nabyć alkomat może dosłownie przebierać w ofercie. Dobrze zaopatrzony sklep z alkomatami to asortyment różnych urządzeń, działających na różnych zasadach, i o różnym przeznaczeniu. Można zakupić proste alkomaty jednorazowe, jak i zaawansowane urządzenia, które z niemal stuprocentową pewnością wskażą dokładną zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.