Skip to content Skip to footer

Najlepsze norowce

Osoba z doświadczeniem w zakresie myślistwa lub planująca rozpocząć polowanie z norowcem powinna dobrze znać cechy, jakimi powinny się charakteryzować psy myśliwskie norowce i gdzie takiego psa należy szukać. Kierowanie się odpowiednimi kryteriami pozwoli na zakup psa, który po prawidłowym ułożeniu będzie wspaniałym kompanem podczas polowań.

Szczeniak czy dorosły pies?

Łatwiejszym rozwiązaniem będzie zakup już wyszkolonego, dorosłego psa, który po etapie aklimatyzacji będzie świetnie służył nowemu panu. Jednak zakup szczeniaka to również radość z wychowania, budowania więzi i własnego szkolenia, które może przynieść nieporównywalnie więcej satysfakcji. Pies szkolony od szczeniaka być może nie od razu stanie się mistrzem w swoim fachu, ale nadrobi pasją, zaciętością i niesamowitym oddaniem dla swojego pana, które sprawi, że zrobi wszystko, żeby podołać powierzonemu zadaniu.

Zakup odpowiedniego szczeniaka nie jest jednak prostym zadaniem. Kiedyś podczas wyboru szczeniaka patrzyło się gównie na cechy i charakter jego rodziców oraz na wyniki konkursów, w jakich brali udział. Przestało to być jednak miarodajne, ponieważ psy zaczęły być szczute tylko po to, aby wygrywać a to nie daje pewności, że są dobrymi norowcami.

Psy myśliwskie norowce to psy przede wszystkim z predyspozycjami genetycznymi, które to gwarantują ich odwagę, zwinność, indywidualność zaciętość i ogromną pasję. Przy zakupie szczeniaka najlepiej porozmawiać z myśliwym, który jest właścicielem rodziców malucha – przy tym należy pamiętać, że jego rodzice nie muszą wciąż aktywnie uczestniczyć w polowaniach i, że zarówno szczeniak z miotu domowego i ten wychowywany w kojcu mogą być tak samo świetnymi norowcami.

Polowanie z psem należy zacząć wtedy, kiedy naszym zdaniem pies zakończył dojrzewanie emocjonalne. Dzieje się to zwykle wówczas, kiedy pies kończy półtora roku, jednak nie jest to reguła, która sprawdza się za każdym razem.

Najpopularniejsze psy norowce

Psy do polowania norowego powinny być niewielkich rozmiarów, mieć podłużny tułów i silny, konkretny zgryz. Powinny być zacięte i pełne pasji, dzięki czemu polowanie będzie dla nich prawdziwą przygodą.

Dobrymi norowcami są między innymi terriery, jamniki krótkowłose i szpice. Ich cechy genetyczna sprawiają, że polowanie mają we krwi, a ułożenie ich daje ogromną satysfakcję myśliwemu.