Skok ze spadochronem nie wymaga przeszkolenia – można zrobić to w tandemie, czyli razem z instruktorem. Gdy jednak chcemy skoczyć samodzielnie, konieczny jest kurs AFF (ang. Accelerated FreeFall). Jak zdobyć uprawienia do skakania ze spadochronem?
Kto może zapisać się na kurs spadochroniarza?
Obecnie na kurs spadochronowy AFF może zapisać się niemalże każdy, kto chciałby zrealizować swoje marzenie i przeżyć niesamowitą przygodę. Jakie wymagania należy spełnić?
Kurs spadochroniarski – wymagania:
– wiek co najmniej 16 lat,
– brak przeciwwskazań zdrowotnych,
– dobra kondycja,
– waga do 100 kg.
Przed kursem nie ma potrzeby uczestniczenia w badaniach lekarskich. Kursant musi podpisać oświadczenie, że jego stan zdrowia pozwala na wzięcie udziału w szkoleniu. Także nie ma potrzeby posiadania specjalnej kondycji, dlatego w kursie mogą wziąć udział te osoby, które nie trenują żadnych sportów.
Przebieg kursu spadochronowego AFF
Szkolenie spadochronowe AFF dzielone jest na dwie części: teoretyczną i praktyczną.
Część teoretyczna zaczyna się przed wykonaniem pierwszego skoku i najczęściej trwa 8 godzin. W trakcie zajęć kursant otrzymuje dokładne informacje o budowie spadochronu, jego działaniu, postępowaniu w sytuacjach awaryjnych.
Część praktyczna obejmuje ćwiczenia na uprzęży oraz skoki spadochronowe. Standardowo kurs spadochronowy to 7 skoków. Są one prowadzone najpierw z dwoma, a potem z jednym instruktorem. Następnie uczeń skacze sam, ale może kontaktować się z instruktorem przez interkom w kasku. Warto wskazać, że skoki są nagrywane, a potem omawiane razem z kursantem, co pozwala na łatwiejsze wyeliminowanie błędów.
Kurs spadochroniarski – ile kosztuje?
Koszty związane z kursem spadochronowym zależne są od wybranej szkoły oraz typu kursu. Za szkolenie podstawowe należy zapłacić około 5 tysięcy złotych. Więcej kosztuje szkolenie przyspieszone – weekendowe, które wymaga wydatku rzędu 6-7 tysięcy złotych. Można też wykupić szkolenia uzupełnione o treningi w tunelu aerodynamicznym.
Za szkolenie można zapłacić z góry lub po każdej jego części oraz pojedynczych skokach. Naliczone mogą być dodatkowe opłaty, na przykład za ubezpieczenie skoczka. Dokładne informacje o ofertach szkoleniowych można znaleźć na witrynach internetowych ośrodków spadochroniarskich.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.