Skip to content Skip to footer

Który kurs spadochronowy będzie dla uczestnika najlepszy?

Odbycie kursu spadochronowego to warunek uzyskania licencji skoczna narciarskiego. Niestety nie każda szkoła organizująca takie kursy, może poszczycić się tak wysokim poziomem nauczania. Zwłaszcza, że każda z nich działa w pewnym stopniu na własną rękę, oferując kursy o zróżnicowanym poziomie merytorycznym. Jak zatem wybrać dobrą szkolę?

Lepiej ostro, niż wcale

Skakanie ze spadochronem to niebezpieczny sport. Kurs spadochronowy powinien przygotować jego uczestników na wszelkie niebezpieczeństwa. I choć nie jest to możliwe, to już na etapie szkoleń teoretycznych muszą oni zapoznać się z czyhającymi zagrożeniami. Dzięki temu łatwiej będzie można sobie poradzić w przestworzach.

Niestety są i takie szkoły, które bagatelizują ten problem. Owszem, jest to praktyka dopuszczalna, ale pod warunkiem, że pierwsze kilkanaście skoków wykona się w towarzystwie doświadczonych instruktorów. Jeśli proces szkolenia i nabywania doświadczenia ograniczy się do minimum, może to się wiązać z poważnym niebezpieczeństwem.

A może uwarunkowania terenowe?

Kurs spadochronowy powinien być realizowany również w określonych uwarunkowaniach terenowych. Owszem, one same nie mają wpływu na jakość przeprowadzonych zajęć, ale planowanie skoków na obszarach górskich może być niepewne i niebezpieczne. W Polsce rzecz jasna istnieją spadochronowe ośrodki górskie, ale większość z nich funkcjonuje na otwartym terenie.

Poza tym skoki spadochronowe na obszarach górskich, niosą ze sobą mnóstwo problemów natury pogodowej. Aura w górach jest z reguły dosyć zmienna, więc zaplanowanie takich skoków może być poważnym wyzwaniem. Zdarzało się już w historii profesjonalnych szkółek spadochronowych, że planowany skok praktyczny był w ostatniej chwili odwoływany.

Sprzęt, liczy się sprzęt!

Ważną kwestią pozostaje również zaplecze techniczne szkoły. Posiadanie dobrej jakości uprzęży, pasów i ogólnie sprzętu spadochronowego to truizm. Warto jednak mieć również na względzie kwestie związane z bazą samolotów, która nie powinna ograniczać się wyłącznie do jednej, starej jednostki latającej.

Podsumowując, czasami o wyborze kursu spadochronowego (i realizującej go szkoły) decydują mało istotne czynniki. Warto jednak pamiętać, że przy tak niebezpiecznej aktywności fizycznej, należy je uwzględnić przy wyborze optymalnego podmiotu szkoleniowego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.