Skip to content Skip to footer

Komu potrzebny jest kurs spadochronowy?

Marzenie o skoku spadochronem można spełnić niezwykle łatwo, pod jednym warunkiem, że będzie to skok w tandemie z wykwalifikowanym instruktorem. By skakać samodzielnie nie wystarczy wykupić sobie wydarzenia u organizatora zajmującego się pomocą w spełnianiu marzeń. Do tego potrzebna jest już specjalna licencja.

Kto może zostać skoczkiem spadochronowym?

Skoki spadochronowe to sport dla osób o mocnych nerwach, a przynajmniej bez silnego lęku wysokości. Ale wbrew pozorom nie trzeba dla niego ani specjalnej tężyzny fizycznej, ani końskiego zdrowia, co nie oznacza, że nie ma żadnych przeciwwskazań. Skoki sport niemal dla każdego, wystarczy umiarkowana sprawność fizyczna.

Nie można jednak mieć zbyt dużej wagi, względy bezpieczeństwa są tu szczególnie ostre na początku kursu, gdy skacze się w tandemie. Instruktorzy rzadko godzą się na skoki z osobami o wadze przekraczającej 100kg. Do tego przeciwwskazaniem do skoków będzie łamliwość kości oraz niektóre schorzenia kardiologiczne i pulmonologiczne.

Jak zostać skoczkiem spadochronowym?

Samodzielne skoki spadochronowe, to jest to co kusi wielu fanów adrenaliny. Możliwość wykonywania takich skoków mają jednak jedynie osoby o specjalnych kwalifikacjach. W tym celu trzeba odbyć kurs spadochronowy, który jest przepustką do zdobycia Świadectwa Kwalifikacji Skoczka Spadochronowego. Dopiero wtedy można decydować o tym gdzie, kiedy i jak się skacze. Taka licencja daje duże możliwości, ale jest konieczna by skakać bezpiecznie.

Kurs spadochronowy to nie tylko teoria, to przede wszystkim duża liczba zajęć praktycznych, w tym skoków pod czujnym okiem instruktora. Adept skoków spadochronowych zwykle musi ich wykonać od 60 do nawet 100 by móc przystąpić do egzaminy- wymagana jest nie liczba skoków, a odpowiednia ilość czasu łącznie spędzonego na swobodnym spadaniu.

Jakie kursy są do wyboru?

Decydując się na kurs spadochronowy mamy do wyboru dwie opcje. Tradycyjny kurs, z mnóstwem teorii i skoków. To rozwiązanie jest jednak bardzo drogie i mało efektywne. Alternatywą może być bardziej nowoczesna forma kursu, czyli AFF.Kursy spadochronowe AFF, czyli Accelerated FreeFall, nauka podczas swobodnego spadania, pozwalają zdobyć nie tylko odpowiednie umiejętności, ale także możliwość samodzielnych skoków o wiele szybciej. Dzięki temu ta nowoczesna metoda jest nie tylko bardziej efektywna, ale i tańsza.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.