Skip to content Skip to footer

Jak zostać prawdziwym skoczkiem spadochronowym?

Jak zostać prawdziwym skoczkiem spadochronowym?

Coraz więcej osób decyduje się na branie udziału w niesamowitych i zdecydowanie ekstremalnych skokach spadochronowych nad morzem. Ci, którym taka zabawa bardzo się spodoba, mogą pójść o krok dalej i udać się na kurs przygotowujący do samodzielnych lotów. Jest to szkolenie AFF.

Czym jest to szkolenie?

Szkolenie AFF, czyli kurs Accelerated Free Fall, pokazuje, w jaki sposób powinno się swobodnie spadać oraz bezpiecznie lądować. Jest to jeden z najkrótszych i jednocześnie najlepszych kursów tego rodzaju – kładzie on szczególny nacisk na zasady bezpieczeństwa. Większość instruktorów organizujących dziś skoki spadochronowe nad morzem rozpoczynała karierę właśnie od AFF.

Niewątpliwą zaletą szkolenia jest fakt, że mogą z niego skorzystać osoby zupełnie początkujące. Od nowych kursantów nie wymaga się okazania żadnych zaświadczeń medycznych czy zaprezentowania posiadanych umiejętności. Wszystkiego uczą się oni na bieżąco.

Jak wygląda kurs?

Składa się oczywiście z dwóch części. Na początku wykładana jest na nim teoria, którą zajmują się doświadczeni szkoleniowcy. Opowiadają kursantom, jak powinny wyglądać prawidłowo wykonane skoki spadochronowe nad morzem i tłumaczą, jak zachować podczas nich wszelkie zasady bezpieczeństwa. Następnie przychodzi czas na zajęcia praktyczne. To one są zdecydowanie najważniejsze.

Podczas praktycznych zajęć kursanci otrzymują zestawy ubrań ochronnych, zakładają na uszy specjalne radia, przyodziewają się w spadochrony i zaczynają wykonywać swoje pierwsze skoki. Wszystko jest utrwalane na kamerze, dzięki czemu instruktor może później omówić cały film z samym zainteresowanym. Wskazuje mu popełnione przez niego błędy i doradza, jak ich uniknąć. Pomaga poprawić wszelkie umiejętności.

Ile zajmuje ukończenie kursu?

Kursanci, dla których skoki spadochronowe nad morzem nie są czymś obcym, potrafią ukończyć taki kurs już po pięciu skokach. Wymaga to jednak nie tylko pokazania swoich wyjątkowych umiejętności, ale też zaprezentowania solidnej wiedzy teoretycznej.

Przeciętny człowiek powinien ukończyć całe szkolenie po 7-8 skokach. Oczywiście tylko i wyłącznie instruktor może zadecydować o tym, czy kursant jest już gotowy do wzięcia udziału w skoku egzaminacyjnym.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy