Szybka dezynfekcja powierzchni cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest ona bardzo prosta, ale równocześnie skuteczna. Z tego właśnie powodu jej popularność będzie tylko rosła. Jak przeprowadza się ten rodzaj dezynfekcji? Jak to wygląda w praktyce?
Rozcieńczony płyn
Szybką dezynfekcję przeprowadza się przy pomocy odpowiednich płynów. Ze względów ekonomicznych najczęściej są one sprzedawane w formie koncentratów w dużych pojemnikach. Przed użyciem należy rozcieńczyć je wodą destylowaną do wskazanego przez producenta stężenia, a następnie przelać je do mniejszych pojemników.
Rzadziej można kupić płyny wyprodukowane w takim stężeniu, że są one od razu gotowe do użycia. Są one wyjątkowo praktyczne, ale też mniej opłacalne. Warto po nie sięgać w przypadku, gdy nie zużywa się dużej ilości płynów przy codziennym sprzątaniu.
W rozpylaczu
Najwygodniej jest aplikować płyn na powierzchnię przy pomocy rozpylacza. Jeśli nie był on w zestawie z płynem do szybkiej dezynfekcji, można zakupić go osobno. W przypadku płynów do dezynfekcji często można pojemniki te zastąpić dowolnymi innymi rozpylaczami, bo ich gęstość jest zbliżona do wody.
Rozpylacz umożliwia równomierną aplikację płynu na większej powierzchni. To z kolei sprawia, że całą dezynfekcję można przeprowadzić bardzo szybko i sprawnie.
Przetrzyj szmatką
Ostatnim krokiem szybkiej dezynfekcji jest przetarcie powierzchni miękką szmatką. W ten sposób rozprowadza się preparat na całym dezynfekowanym przedmiocie i można łatwo upewnić się, że żaden jego fragment nie został pominięty. Niezwykle ważne jest jednak zadbanie o czystość samej szmatki. Powinno się ją jak najczęściej zmieniać.
W niektórych wypadkach można zastąpić rozpylacz z płynem niewielkim pojemnikiem z płynem, który jest nakładany przy pomocy szmatki. Jest to całkiem dobry sposób na to, by Szybka dezynfekcja powierzchni była dokładna. Warto jednak pamiętać, że dla własnego bezpieczeństwa powinno się odpowiednio zadbać o skórę dłoni i ochronić ją gumowymi rękawiczkami.