Skip to content Skip to footer

Jak działa alkomat i jaki wybrać?

Osobisty alkomat to urządzenia, w które zaopatruje się coraz więcej kierowców. W sytuacji, w której pije się jakąkolwiek ilość alkoholu, a niedługo po tym wsiada się za kierownicę samochodu, warto go mieć pod ręką, aby sprawdzić,czy ilość alkoholu w wydychanym powietrzu jest odpowiednio niska. Pozwala to zadbać o bezpieczeństwo na drodze i uniknąć konsekwencji jazdy pod wpływem alkoholu.

Jak wybrać alkomat?

Wybierając alkomat należy się kierować przede wszystkim jego jakością i precyzją pomiarów, a dopiero w drugiej kolejności ceną. Niektóre alkomaty łączą jednak dość atrakcyjną cenę z jakością. Należy tu między innymi alkomat AlcoBlow, który charakteryzuje się wysoką jakością wykonania. W przypadku alkomatu alcoblow cena odpowiada wysokiej jakości.

Alkomat AlcoBlow Cena alkomatu

Alkomat AlcoBlow można dostać w sklepach internetowych już w cenie nieprzekraczającej 1500 złotych, co w znacznej mierze odpowiada jakości wykonania i precyzji pomiarów. Alkomaty AlcoBlow są wykonane z materiałów bardzo wysokiej jakości, które zapewniają im trwałość i żywotność. Bardzo czuły sensor alkomatu sprawia, że pomiary są precyzyjne i wiarygodne i nie ma ryzyka ich zafałszowania, jak to się często zdarza w tańszych modelach.

Jak działa alkomat?

Alkomaty składają się zasadniczo z trzech części. Pierwsza z nich to obudowa, wraz z systemem doprowadzania wdmuchiwanego powietrza do sensora, który mierzy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Druga z tych części to właśnie sensor. W tym momencie w użyciu są przede wszystkim trzy rodzaje sensorów, które wykorzystują do pomiaru różne reakcje fizyczna i chemiczne.

Sensory półprzewodnikowe, działają na zasadzie zmiany przewodzenia półprzewodnika, na którym utlenia się alkohol z wydychanego powietrza. Ta metoda jest stosunkowo najmniej precyzyjna i wrażliwa na zakłócenia, a alkomaty ją wykorzystujące najczęściej podają fałszywe wyniki. W sensorach elektrochemicznych wzbudzany jest prąd elektryczny za sprawą reakcji chemicznej, która zachodzi pod wpływem alkoholu. Sensory spektrofotometryczne są najbardziej precyzyjne i wykorzystują zjawiska optyczne zachodzące w obecności różnych związków chemicznych. Ostatnim elementem alkomatu jest układ elektroniczny przetwarzający dane.