Skip to content Skip to footer

Czy korzystanie z usług domów opieki jest opłacalne?

Wielu ludzi boryka się z problemem demencji u starszych członków rodziny. Zarówno niedomaganie fizyczne, jak i psychiczne, chociażby pod postacią Alzheimera, bywa niezwykle uciążliwe dla osób postronnych. Dla tych, którzy nie radzą sobie z samodzielną opieką nad chorym lub zniedołężniałym staruszkiem podporą są domy opieki dla chorych na alzheimera i cierpiących na inne postacie demencji. Wbrew stereotypowym opiniom, na umieszczenie seniora w wyspecjalizowanym ośrodku mogą sobie pozwolić nie tylko ci, którzy zarabiają krocie.

Tani ośrodek opiekuńczy dla osób starszych

Domy opieki zapewniają seniorom wikt, opierunek oraz rozrywkę. To całodobowa kontrola oraz pomoc osób wykształconych medycznie, czy socjalnie. Pomoc przy seniorze jest nieoceniona. Wyraża się nie tylko w dbaniu o załatwianie jego potrzeb fizjologicznych, czy codzienną higienę. To także organizowanie kreatywnych zajęć, podawanie porcji leków o wyznaczonych porach lub ochrona przed potencjalnymi niebezpieczeństwami, jak np. samotne wyjście starszej osoby z domu.

Ceny ośrodków bywają oczywiście zróżnicowane, więc przed podjęciem decyzji warto przeanalizować kilka ofert. Zasadniczo tańsze wydają się domy spokojnej starości usytuowane w mniejszych miejscowościach, lecz nie jest to normą. Dom opieki dla chorych na alzheimera warszawa może być tak samo opłacalny, jak ośrodek mieszczący się na wsi lub w mniejszej miejscowości, wystarczy zatem dobrze się rozejrzeć. Pamiętajmy, że ośrodek opiekuńczy dla osób starszych staje się dla seniorów nowym domem, więc czasem lepiej zapłacić kilka groszy więcej, by znaleźć przyjazne oraz atrakcyjne miejsce.

Realne koszty opieki nad starszym człowiekiem

Domy opieki dla chorych na alzheimera w ostatecznym rozrachunku mogą wynieść nas dużo taniej, aniżeli samodzielna opieka nad zniedołężniałą babcią lub dziadkiem. Wielu staruszków pokrywa koszty pobytu w ośrodku z własnej emerytury. Koniec końców opłacenie domu starości może okazać się mniej obciążające finansowo niż opłacenie miesięcznego czynszu, rachunków za mieszkanie seniora, horrendalnie drogich leków oraz załatwienie innych sprawunków związanych z codziennym życiem. Dom opieki dla chorych na alzheimera Warszawa może zatem w wielu przypadkach dysponować środkami starszej osoby, w zamian jednak przejmuje odpowiedzialność za wszelkie sprawy z osobą chorą związane.

Poza tym, należy pamiętać również o tym, że realne koszty opieki nad seniorem w sytuacji, gdy zajmują się nim członkowie rodziny, nie sprowadzają się wyłącznie do wydatków, ale także do utraconych korzyści (np. jesteśmy zmuszeni zrezygnować z własnej pracy lub ograniczyć godziny pracy). Koszty te nie są zresztą wyłącznie materialne, bowiem, oprócz pieniędzy, osobom chorym trzeba poświęcić również czas i uwagę, co czasem odbywa się kosztem naszego własnego odpoczynku i czasu wolnego. Gdy zatem zastanawiamy się nad oddaniem babci lub dziadka do ośrodka opieki, trzeba wziąć pod uwagę także i te czynniki.