Skip to content Skip to footer

Etapy przebiegu kursu spadochronowego

Każdy kto planuje związać swoje życie ze skokami powietrznymi i zdać egzamin na skoczka spadochronowego, powinien zaznajomić się z przebiegiem kursu, aby dokładnie wiedzieć jakie są wymagania do uzyskania jego zaliczenia.

Na czym polega szkolenie teoretyczne.

Kurs spadochronowy polega na zapoznaniu się z częścią teoretyczną do której należy wiedza z zakresu takich przedmiotów jak: prawo lotnicze, zasady skoku spadochronowego czy ogólna wiedza z zakresu bezpieczeństwa. Szkolenie teoretyczne jest prowadzone przez około 10 godzin i oprócz zaznajomienia się z wyżej wymienionymi przedmiotami, kursant wykonuje również ćwiczenia na uprzęży spadochronowej.

Na czym polega szkolenie praktyczne.

Jeżeli zaznajomiliśmy się już z częścią teoretyczną, przychodzi czas na oddanie pierwszego skoku. Jednak musimy pamiętać o tym, że aby realizować kolejne poziomy, należy zaliczyć wszystkie poprzednie.Szkolenie praktyczne polega na wykonaniu odpowiedniej ilości skoków wraz z wymogami stawianymi przez instruktora.

Etapy poziomów skoków spadochronowych.

Poziom pierwszy jest to skok z pomocą dwóch instruktorów. Na tym etapie kursant dba o kontrole wysokości, odpowiednią sylwetkę jak również samodzielne otwarcie spadochronu.Poziom drugi wykonywany jest z udziałem tylko jednego instruktora, który uczy nas spadania w wyznaczonym kierunku oraz kontroli obrotu w obie strony.Poziom trzeci również jest wykonywany z udziałem jednego instruktora i jest to wiedza z zakresu przemieszczania się do przodu z rękoma ułożonymi wzdłuż ciała. Taka pozycja w świecie skoczków nazywana jest delta.Ostatni czwarty poziom pokazuje jak samodzielnie wyskoczyć z samolotu oraz jak po symulacji niestabilnej sylwetki uzyskać znowu poprawną.

Kurs spadochronowy kończy się egzaminem w którym poprawnie wykonujemy zalecenia ze wszystkich wymienionych wcześniej poziomów. Następnie kursant skacze samodzielnie wymaganą ilość skoków, która gwarantuje mu otrzymanie uprawnienia samodzielnego skoczka i świadectwa kwalifikacji. Oczywiście godziny szkoleń i warianty skoków uzależnione są od wymogów danej szkoły spadochronowej.

Osoby którym nadal jest mało adrenaliny i uwielbiają skoki spadochronowe mogą zdawać kolejne kursy oraz uzyskiwać uprawnienia, które pozwolą im nawet na bycie instruktorem spadochronowym.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.