Skip to content Skip to footer

Ekogroszek – najlepsze paliwo dla Twojego domu

Od wielu lat poszukuje się najbardziej efektywnych rozwiązań w dziedzinie ogrzewania pomieszczeń. Chodzi o to, by znaleźć taki sposób ogrzewania, który byłby jednocześnie wygodny w użytkowaniu oraz tani w eksploatacji. Bardzo ważny jest nie tylko system ogrzewania domu, ale również materiał, którym się go ogrzewa.

Co brać pod uwagę przy wyborze paliwa?

Paliwo, które używamy do codziennego spalania w swoich piecach, powinno być maksymalnie wydajne. Skład opału powinien posiadać w swoim asortymencie różne rodzaje materiałów grzewczych, takich jak węgiel, miał, ekogroszek i inne. Maja one różny stopień rozdrobnienia i różną kaloryczność, co też wpływa na ich cenę.

Ekogroszek – najlepsze paliwo stałe

Dziś praktycznie każdy dostawca węgla ma w swojej ofercie również ekogroszek. Jest to obecnie najbardziej wydajne paliwo stałe. Ekogroszek produkowany jest z węgla kamiennego lub brunatnego i rozdrobniony jest do średnicy 5-25 mm. Te małe rozmiary pozwalają na stosowanie ekogroszku w piecach z automatycznymi dozownikami węgla, co jest dużo wygodniejszym rozwiązaniem nie wymagającym regularnego ręcznego dokładania do pieca. Wydajność ekogroszku jest bardzo wysoka – ma on niską zawartość siarki, wody i substancji niepalnych, przez co wytwarza mniej tlenków siarki oraz mniej popiołów. Węgiel, z którego wytwarzany jest ekogroszek, jest bardzo wysokokaloryczny – dostarcza dużo ciepła.

Gdzie wykorzystuje się ekogroszek

Ekogroszek wykorzystywany jest w piecach nowoczesnych, pracujących praktycznie cały czas. Stosunek jakości opału do ceny jest tutaj doskonale wyważony. Każdy dostawca ekogroszku ma różne produkty tego typu, o różnej wartości kalorycznej. Rzecz jasna – im bardziej kaloryczny ekogroszek, tym droższy u dostawcy węgla. Wykorzystuje się go również w piecach konwencjonalnych oraz w kuchniach węglowych. Argumentami za kupnem ekogroszku jest jego wysoka kaloryczność, a także ekologia. Produkt ten nie wytwarza bowiem praktycznie żadnego dymu, dzięki czemu prawie nie zanieczyszcza środowiska.

Najlepszym czasem na zrobienie zapasów ekogroszku lub jakiegokolwiek opału jest oczywiście lato. W sezonie grzewczym ceny opału windują szybko w górę. Co przezorniejsi dbają o to, by kupić na zimę większą ilość opału w składzie opału wtedy, gdy jego ceny są bardzo niskie, choć latem wcale nie myśli się jeszcze o ogrzewaniu mieszkania. Ekogroszek pakowany jest w wygodne papierowe worki 10 i 20 kg, więc też sposób ich załadunku u dostawcy ekogroszku i rozładunku jest dużo prostszy, co jest kolejnym argumentem za kupnem tego rodzaju paliwa.

Więcej na stronie http://www.alpari.com.pl/