Skip to content Skip to footer

Do czego służą przestery do gitary?

Muzyka to jedna z pasji, która zostaje na całe życie. Często ogranicza się tylko i wyłącznie do słuchania i uczestniczenia w koncertach, ale wiele osób gra na instrumentach nawet w domu, by się zrelaksować i znaleźć odskocznię od codzienności. Grania np. na gitarze czy pianinie wbrew pozorom można nauczyć się w każdym wieku, ale wymaga to codziennej pracy i nauki. To ćwiczy cierpliwość jak i kształtuje charakter, nie pozwala na zbyt łatwe poddawanie się.

Jakie akcesoria są przydatne na początku nauki z gitarą? Czy przester gitarowy to dobry pomysł?

Jeśli ktoś zna już podstawy i chciałby dalej rozwijać swoją wiedzę i umiejętności, warto zapoznać się z asortymentem sklepów muzycznych. Dla osób, które pragną wypróbować inne brzmienia, polecane są przestery do gitary, które modyfikują dźwięk. Dzięki nim możliwe jest nadanie innego, mocniejszego efektu dźwiękowego. To z pewnością ciekawy pomysł dla osoby, która pragnie eksperymentować z muzyką, zwłaszcza jeśli dobrze czuje się w repertuarze z pogranicza muzyki rock, metalu oraz wszystkich innych cięższych brzmień. W przypadku gry na gitarze basowej, warto wypróbować przester basowy. Najczęściej przestery do gitary są sprzedawane w formie „kostek”, które należy naciskać podczas gry, jednak istnieją również tzw. „piece”, czyli po prostu wzmacniacze. Zazwyczaj posiadają one wbudowany przester gitarowy typu overdrive, distortion czy fuzz. Na początku szukania swojej drogi w cięższych brzmieniach, warto wziąć pod uwagę również multiefekt gitarowy, który zawiera w sobie kilka przesterów, co pozwala na dokładne zaznajomienie się z efektami. To rozwiązanie tańsze, ale według wielu gorsze jakościowo, dlatego polecane głównie dla początkujących.

Jaki efekt można osiągnąć używając przesterów gitarowych?

Przestery mają bogatą historię, były jak i są nadal stosowane przez wielu uznanych na całym świecie gitarzystów. Korzystał z nich między innymi Jimmy Hendrix, który znany jest przez swoje charakterystyczne brzmienie, jak także zespoły jak na przykład Black Sabbath. Obecnie w sprzedaży są przestery do gitary wielu producentów i każdy różni się od siebie. Warto przetestować przynajmniej kilka modeli, by dobrać odpowiednie dla siebie brzmienie, a to niestety wymaga czasu oraz eksperymentowania. Przester basowy, choć jest tylko małą kostką, potrafi wydobyć moc z gitary i wzmocnić dźwięk, dlatego warto szukać najbardziej pasującego efektu.

Szeroka gama przesterów do gitary klasycznej i elektrycznej pozwala na znalezienie ciekawych rozwiązań, także w dobrych cenach. Ich używanie wzbogaca muzykę i pozwala na dalszy rozwój.