Skip to content Skip to footer

Czy można być eleganckim w kuchni?

Fartuchy są niezbędne w kuchni. Przede wszystkim chronią one ubranie przed poplamieniem. Dzisiejsi producenci zapewniają nie tylko fartuchy funkcjonalne, ale także eleganckie. Jest ich tak wielki wybór, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Praktyczna ochrona ubrania

Gotowanie jest tą czynnością domową, gdzie łatwo o ubrudzenie ubrania, a nawet o jego nieodwracalne zniszczenie. Warzywa i owoce mogą tkaniny trwale poplamić, a gorący tłuszcz pryskający z patelni – wypalić w nich dziury. Dlatego od dawna do tych czynności używa się ubrań ochronnych.

Kuchenne ubrania ochronne można podzielić na zakładane przez głowę fartuchy, które są wiązane w pasie i mają zwykle długość do kolan oraz na krótsze zapaski, które chronią tylko dolną część ubrania.

Elegancki fartuch kuchenny?

Fartuchy zwykle kojarzą się z bardzo nieatrakcyjnym ubraniem ochronnym. Stąd ukuło się przecież powiedzenie: stać przy garach. Ale prace w kuchni wcale nie muszą oznaczać nieatrakcyjnego wyglądu.

Dziś można nabyć fartuchy w każdym kolorze, wzorze i fasonie. Także każda pani domu może kupić taki Elegancki fartuch kuchenny, jaki tylko sobie zamarzy. Popularne są również modele ze śmiesznymi nadrukami oraz fartuchy personalizowane.

Producenci oferują też zestawy kuchenne, w których składzie zazwyczaj jest: fartuch, rękawica ochronna i ściereczka. Traktuje się je jako element wystroju kuchni i np. dobiera w kolorze kontrastującym do reszty wystroju.

Jednak chyba nie ma ładniejszego nakrycia ochronnego, jak fartuch przypominający sukienkę. Na pierwszy rzut oka taki elegancki fartuszek kuchenny ciężko jest odróżnić od prawdziwej sukienki. Można go dostać w stonowanych kolorach lub we wzory. Popularne są np. groszki i motywy ludowe.

Zestawy dla całej rodziny

Dziś można także nabyć fartuchy w zestawie: dla niej i dla niego. Często mają one zabawne napisy lub grafikę. Niektóre z nich różnią się tylko kolorem: fartuchy dla panów są stonowane, a dla pań – bardziej jaskrawe.

Niektóre dzieci bardzo lubią „pomagać” w kuchni. Dla takich przyszłych kucharzy producenci zapewniają mini fartuchy, a często też czapki kucharskie. Takie zestawy mają nadrukowane np. postacie z bajek. Są szyte z jasnych i kolorowych tkanin. Każde dziecko będzie się czuło wyjątkowo pomagając mamie i nosząc przy tym mały elegancki fartuszek kuchenny.