Skip to content Skip to footer

Czego można nauczyć się podczas kursu spadochronowego?

W zależności od posiadanych umiejętności można decydować się na różne szkolenia pozwalające nauczyć się skoków na spadochronach. Osoby początkujące wybierając podstawowe szkolenia, które mają na celu przede wszystkim nauczenia się podstawowych umiejętności.

Co można nauczyć się na kursie?

W ramach kursu spadochronowego pozwalającego na uczenie się swobodnego spadania realizowane są zajęcia teoretyczne. Takie szkolenie obejmuje kilka godzin nauki. Na takich zajęcia można nauczyć się między innymi:
– teorii bezpieczeństwa skoków
– zasad skoku spadochronowego
– prawa lotniczego. Dodatkowo teoretyczny kurs spadochronowy to również ćwiczenia realizowane na urzędy spadochronowej czy na makiecie. Zdarzają się również elementy kursu w samolocie.

Szkolenie praktyczne

Po zakończeniu szkolenia teoretycznego można realizować szkolenie praktyczne. Na takim szkoleniu występują różne poziomy umiejętności. W ten sposób przyszły skoczek spadochronowy stopniowo uczy się choćby tego jak powinno się tworzyć stabilną sylwetkę w swobodnym locie. Bardziej zaawansowane elementy pojawiają się na kolejnym etapie kursu spadochronowego. W tym względzie kurs spadochronowy może pozwalać nauczyć się obrotów w locie swobodnym, właściwego wyskoku z samolotu, unikania niestabilnej sylwetki, kontroli wysokości. Na końcu kompletnego szkolenia skoczek kursant powinien umieć samodzielnie otwierać spadochron.

Egzaminy po ukończeniu kursu

Profesjonalny kurs spadochronowy kończy się zdaniem egzaminu pod okiem i asyście instruktora. W ramach egzaminu osoba, która przeszła kurs spadochronowy, ma wykonać poszczególne zadania, które są zgodne z tym czego nauczyła się podczas szkolenia. Taki egzamin nie zapewnia uzyskania świadectwa kwalifikacji, ale jest potwierdzeniem zdobytych umiejętności podstawowych. Po zdaniu egzaminu można samodzielnie skakać ze spadochronem. Natomiast taka osoba może dalej poprawiać swoje umiejętności w ramach kontaktów z instruktorami. W ten sposób nożna realizować kolejne postępy w zakresie poprawnego skakania. Pozwala to zdobywać nowe umiejętności, rozwijać się jako skoczek spadochronowy, a po wykonaniu ponad pięćdziesięciu skoków może podejść do egzaminu, który pozwala uzyskać świadectwo kwalifikacji kategorii B.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy