Skip to content Skip to footer

Badania prenetalne

Okres ciąży jest dla kobiety wyjątkowy. W tym czasie musi ona zadbać o wykonanie szeregu badań, które pozwolą określić prawidłowy rozwój dziecka. Na czym polegają badania prenatalne w ciąży? Gdzie można wykonać echo serca czy usg prenatalne?

Badania prenatalne Kraków

W Krakowie znajdziemy wielu specjalistów zajmujących się badaniami prenatalnymi. Są one refundowane tylko w określonych przypadkach, jednakże każda kobieta powinna z nich skorzystać. Właściwie przeprowadzone badania prenatalne pozwalają wykryć wady płodu już na wczesnym etapie ciąży. To bardzo ważny aspekt pozwalający przygotować się na chorobę dziecka lub podjąć stosowne kroki pozwalające wyleczyć płód. Rozpoznanie choroby dziecka pozwoli lekarzom przygotować się na działania podczas akcji porodowej, co daje większe szanse na wyzdrowienie. Czasami konieczne jet podjęcie szybkiej operacji, a z taką wiedzą będzie lekarzom znacznie łatwiej.

Echo serca płodu Kraków

Inaczej mówiąc, echo serca płodu jest określane jako badanie echokardiograficzne. Zazwyczaj wykonuje się je w przypadku dzieci, które mogą być obarczone ryzykiem wad serca. Okazuje się, że nie każda mama musi wykonać takie badanie. Wskazaniem będzie cukrzyca u matki, wady serca w rodzinie, infekcje, choroby autoimmunologiczne, czy przyjmowanie niektórych leków. Echo serca płodu przyszła mama może wykonać pod okiem specjalisty w Krakowie. Polega ono na tym, że do brzucha lekarz przykłada głowicę USG, która emituje ultradźwięki. Odznaczają się one wysoką częstotliwością i pozwalają stworzyć obraz dziecka. Przed badaniem lekarz nakłada na brzuch specjalny żel, który ma ułatwić te czynności. Warto podkreślić, że jest ono bezbolesne i w pełni bezpieczne dla mamy i dziecka.

Usg prenatalne Kraków

Kolejnym ważnym badaniem dla ciężarnej jest usg prenatalne, które może być nieinwazyjne lub inwazyjne. To pierwsze pozwala wykryć wady płodu, i zazwyczaj opiera się na usg, teście podwójnym, potrójnym, teście Harmony czy NIFTY. Jeśli wykryte zostaną niejasności, wtedy pobiera się daną próbkę materiału, stosując badania inwazyjne. Obejmują one zazwyczaj kordocentezę, biopsję trofoblastu, czy amniopunkcję. Lekarz powinien wskazać, w jakim przypadku należy wykonać usg prenatalne.

W Krakowie działa szereg specjalistów zajmujących się badaniami kobiet w ciąży – wystarczy zainteresować się tematami badania prenatalne kraków, usg prenatalne Kraków, echo serca płodu Kraków. Zazwyczaj wykonuje się szereg badań, które mają na celu ocenić stan zdrowia dziecka.