Właściwie to nie od dziś wiadomo, że jelita są w pewnym sensie naszym drugim mózgiem. Jeżeli ich praca jest zaburzona, to wtedy spada również nasza energia i pogarsza się samopoczucie. Ma to wpływ nie tylko na nasze życie, lecz również otoczenie, które chciałoby nas widzieć zdrowych i szczęśliwych.
Zdrowe jelita – czego nie jeść?
Zanim zaczniemy wprowadzać zmiany żywieniowe, warto sprawdzić, czego nie jeść i co nam szkodzi. Każde niezdrowe jedzenie prędzej czy później „ląduje” w jelitach. Nie zawsze jest ono odpowiednio trawione, w związku, z czym zalega w jelitach psując ich florę bakteryjną. Takie działanie ma na przykład białe pieczywo lub mleko. Zbyt dużo niezdrowych składników w diecie sprawia, że zarówno żołądek, jak i jelita nie radzą sobie ze spożywanym pokarmem.
Zdrowe jelita – znaczenie flory bakteryjnej
O florze bakteryjnej w jelitach słyszał każdy. Jednak czy każdy o nią dba? Zawsze i wszędzie najważniejsza jest panująca równowaga. I tak samo jest w przypadku bakterii znajdujących się w ludzkich jelitach. Ich równowaga sprawia, że sprawnie funkcjonują wszystkie procesy zachodzące w organizmie. Poprawia się nie tylko zdrowie, ale również wygląd zewnętrzny. Zmniejsza się obwód w pasie, z czego zadowolone będą zwłaszcza kobiety. Zdając sobie sprawę ze wspomnianych korzyści, producent zdrowej żywności z pełną odpowiedzialnością zachęca do zdrowego stylu życia.
Zdrowe jelita – co jeść
Przede wszystkim musimy pamiętać o zachowaniu wspomnianej już równowagi bakteryjnej. Niektóre z produktów pełnią szczególną rolę w ochronie zdrowia opisywanego narządu. Z całą pewnością korzystne będzie na przykład zsiadłe mleko, jogurt oraz wszelkie kiszonki. Zawierają one bakterie, które wspomagają pracę jelit i poprawiają ich funkcjonowanie. Ponadto wysoko-błonnikowy pokarm może sprawić, że pozbędziemy się z jelit wszelkiego niestrawionego pokarmu. Błonnik działa jak miotła na zapchane jelita. Podczas wdrażania zdrowej diety możemy zauważyć, że prawie każdy posiłek wzbogacony jest o błonnik, który jest niezbędny podczas prawidłowego trawienia.
Sprawne jelita oznaczają nie tylko lepsze zdrowie. Ich prawidłowe funkcjonowanie i wpływ na umysł jest już potwierdzony naukowo. Można powiedzieć również, że zdrowy styl życia sprzyja jelitom. Producent zdrowej żywności chętnie informuje o korzyściach płynących z konkretnego produktu. Gdy wiemy, że mamy jakiś zdrowotny problem możemy się doradzić i zakupić żywność, która będzie nam sprzyjała.