Skip to content Skip to footer

Rydze marynowane w pomidorach

Mleczaj rydz to grzyb niezwykle poszukiwany przez grzybiarzy. Występuje w miejscach bez zanieczyszczeń, przez co z roku na rok jest go coraz mniej. Łatwo go też pomylić z podobnymi, ale bardzo toksycznymi grzybami, dlatego warto znać jego cechy charakterystyczne, takie jak zielony kolor miąższu po przekrojeniu lub dotknięciu czapki.

Składniki

Dobre rydze marynowane można stworzyć jeżeli tylko w domu jest ocet, woda, podstawowe przyprawy używane do rosołu i suszone pomidory. Oprócz około kilograma rydzów będą potrzebne następujące składniki:
– 4 szklanki wody
– 1 szklanka octu
– szklanka pomidorów suszonych
– ziele angielskie
– kilka ziarenek pieprzu
– 2 liście laurowe
– sól niejodowana
– duża cebula
– ząbek czosnku
– kilka łyżeczek cukru

Przygotowanie

W pierwszej kolejności należy oczyścić rydze z zanieczyszczeń leśnych najpierw delikatnie oczyszczając powierzchnię nożem, a potem myjąc w ciepłej, a następnie w zimnej wodzie. Przy tej okazji można jeszcze raz sprawdzić, czy żaden z zebranych grzybów na pewno nie jest toksyczny. poprzez przecięcie każdego z nich – jeżeli na powierzchni miąższu pojawi się zielony kolor to znak, że rydz jest w porządku.

Po umyciu grzybów można przystąpić do przygotowania zalewy. Do wrzącej wody w garnuszku należy dodać resztę składników oprócz suszonych pomidorów. Po kilku minutach gotowania trzeba wsypać wszystkie przyprawy i zająć się przygotowaniem słoików. Międzyczasie należy wyłączyć grzanie pod garnkiem.

Słoiki

Do wyparzonych wcześniej słoików należy wrzucić pokrojoną w plasterki cebulę i po kilka sztuk pomidorów suszonych. Następnie należy wypełnić słoik grzybami i zalać wrzącą zalewą. Po zalaniu grzybów trzeba zdezynfekować wrzątkiem zakrętki i niezwłocznie nałożyć je – wcześniej wytarte do sucha – na słoiki.

Po tym zabiegu można przystąpić do pasteryzacji, na przykład w piekarniku. Na emaliowanej blaszce należy położyć papier do pieczenia i ułożyć na nim słoiki tak, a by się ze sobą nie stykały. Piekarnik musi się nagrzać do 200 stopni, po czym można w nim umieścić przygotowane słoiki. Pasteryzacja w piekarniku powinna trwać około pół godziny – po tym czasie rydze muszą ostygnąć i będą mogły być przechowywane jeszcze przez długi czas na półkach w szafce.

Dobre rydze marynowane to takie, które przygotowane są z pełną starannością i przy użyciu pieczołowicie dobranych składników . Nie należy się przy tym spieszyć i robić czegoś bez przemyślenia.