Blizny nie tylko bywają bolesne, ale też negatywnie wpływają na samopoczucie. Obniżają poczucie własnej wartości, odbierają pewność siebie. Żeby poczuć się lepiej, nie trzeba martwić się ich maskowaniem. Znacznie lepszym sposobem będzie trwałe usunięcie blizny nowoczesną metodą leczenia laserowego.
Czym są blizny?
Blizna to efekt uszkodzenia skóry. To zgrubiała tkanka bliznowata, która powstaje w miejscu, gdzie doszło do uszkodzenia powłok. Przyczyny naruszenia skóry mogą być różne, od zranienia, przez poważny uraz lub operację, po tak z pozoru niewinne schorzenia, jak trądzik młodzieńczy.
Jeśli skóra została mocno naruszona, w miejscu uszkodzenia skóra jest gruba, ma zmieniony kolor, pojawiają się także odczucia bólowe. Bardzo często nawet po wielu latach blizna jest bolesna, a skóra w uszkodzonym miejscu niewłaściwie reaguje na dotyk. Jest mało czuła, źle się prezentuje, a blizna skutecznie obniża pewność siebie.
Dlaczego laserowe usuwanie blizn to najlepszy wybór?
Jak się pozbyć brzydkiej blizny? Niestety specjalistyczne kremy i kosmetyki odnoszą skutek tylko w przypadku świeżych, mało widocznych blizn. Jeśli uszkodzenie skóry było poważne, konieczne będzie wdrożenie innego leczenia
Dawniej blizny usuwano chirurgicznie. Operacja wiąże się zawsze z ryzykiem i bólem. Dziś istnieją znacznie mniej inwazyjne sposoby na pozbycie się blizny. Najmniej bolesnym i najbardziej bezpiecznym jest laserowe usuwanie blizn.
Laser dociera w głębokie warstwy skóry, stymuluje uszkodzoną tkankę i powoduje jej odtwarzanie się. Tkanka bliznowata przekształca się w zdrową, gładką, ładnie wyglądającą skórę o normalnym kolorze.
Jak się przygotować do laserowego usuwania blizn?
Z laserowego usuwania blizn może skorzystać prawie każdy. Jedyne trwale przeciwwskazania to choroby przewlekłe, zaburzenia krzepnięcia i tendencje do keloidów. Przeciwwskazania czasowe to ciąża i karmienie piersią, a także aktywne infekcje.
Laserowe usuwanie blizn wymaga także odpowiedniego przygotowania. Przez około miesiąc przed zabiegiem należy powstrzymać się od opalania. Niebezpieczne byłoby także stosowanie leków i kremów o działaniu światłoczułym. Nie wolno też stosować zabiegów z kwasami ani peelingów chemicznych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki