Granitory to urządzenia, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Powstały z myślą o przygotowaniu granity owocowej, czyli mocno zmrożonego soku. Jednak liczba deserów i dań, które mogą być przygotowane z wykorzystaniem maszyny do lodu- nieustannie rośnie.
Skąd pomysł na granitory?
To intuicyjne w obsłudze urządzenie schładzające, po raz pierwszy zostało użyte na Sycylii do sporządzania napojów o konsystencji śniegu – zimnych, smacznych i mocno orzeźwiających. W ten sposób pojawiła się niezwykle popularna na całym świecie granita – zmrożony napój, powstały na bazie syropów owocowych oraz wody (lub naturalnych soków i zmiksowanych owoców). Szybko okazało się jednak, że maszyny do granity można wykorzystać także do sporządzania mrożonej herbaty lub kawy, barowych drinków, soczystych sorbetów, a często również mrożonych jogurtów lub mleka.
Jak wyglądają maszyny do granity?
Urządzenie to, wyglądem przypomina pokaźnych rozmiarów ekspres do kawy. Składa się z jednego do trzech zbiorników, do których są wlewane napoje podstawowe. Pojemność typowego zbiornika mieści się w przedziale od 10 do 12 litrów. Poniżej zbiornika umieszczona jest część chłodząca urządzenia oraz dystrybutor z tacką, na której jest stawiany kubek na napój. Maszyna zasilana jest prądem 230V/1/50Hz i chłodzona za pomocą powietrza. Cena nowego, kompletnego urządzenia może sięgać nawet 10 tysięcy złotych.
Na uwagę zasługuje w tym miejscu fakt, że producenci maszyny do lodu oferują dodatkowe koncentraty, dedykowane granitorom. Pozwalają one błyskawiczne przygotowywać pożądaną ilość napojów (koncentrat mieszany jest z wodą i wlewany do maszyny). Koncentraty są dostępne w wielu różnych smakach, zabarwiają przy tym napój wyjściowy na bardzo intensywny kolor. Jest to zatem doskonały sposób na wzbudzenie zainteresowania wśród potencjalnych klientów.
Różnorodne zastosowania maszyn do lodu
Granitor doskonale sprawdza się nie tylko w restauracjach, pubach, dyskotekach czy barach, ale również w przypadku „ulicznych” punktów sprzedaży. Jest urządzeniem, które można szybko uruchomić i łatwo zdemontować. Wymaga jedynie dostępu do prądu oraz miejsca, gdzie pracownik będzie mógł przygotować bazowy napój do schłodzenia. Jego budowa ułatwia zachowanie higieny i pozwala na mycie w warunkach ,,plenerowych”.
Dużą popularnością cieszą się one zatem na różnego rodzaju letnich festynach, piknikach czy podczas innych letnich wydarzeń na świeżym powietrzu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.siorbet.pl/maszyny.html